ZMIANA BRANŻY – O CZYM PAMIĘTAĆ I… CZY TO W OGÓLE MOŻLIWE?

Podczas gdy media społecznościowe zalewane są reklamami kursów lub całych programów mających pomóc w przebranżowieniu się, rzeczywistość rzadko wygląda tak różowo, jak na bannerach. Słysząc opowiadane historie o zmianie pracy połączonej ze zmianą branży, czasami wydaje nam się, że jedyne co za tym stało to wielka odwaga. Nie dostrzegamy, że w tle był dobrze przemyślany plan, kilka porażek i dziesiątki godzin poświęconych na naukę i poszukiwania. Rzadziej widzimy też historie nieudane, bo takie również się zdarzają. Co zrobić, żeby jak najbardziej zwiększyć swoje szanse na to, że za jakiś czas powiemy “udało mi się to zrobić?”.

JAK WESPRZEĆ PRACOWNIKA LGBT+ W MIEJSCU PRACY?

Coraz więcej firm określa się jako “LGBT+ friendly”. Wspierają organizacje pozarządowe, wypuszczają na rynek produkty z tęczowym akcentem lub pojawiają się ze swoimi stoiskami na Paradach Równości. Jednak prawdziwe wsparcie zaczyna się wewnątrz i wyraża w tym, co organizacja może zrobić dla swoich pracowników należących do często dyskryminowanej grupy. Poniżej mały, podstawowy poradnik dla managera lub współpracownika osoby LGBT+

MOLESTOWANIE W PRACY – PROBLEM O KTÓRYM SIĘ NIE MÓWI

Molestowanie seksualne w miejscu pracy wciąż nieczęsto pojawia się w salach rozpraw, chociaż temat coraz chętniej opisywany jest w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Dlaczego? Obawa przed tym, że inni pracownicy nie zgodzą się tego potwierdzić, a nawet odwrócą się przeciw ofierze, a praca stanie się nie do zniesienia, ale też często przekonanie “czy aby na pewno nie przesadzam?”. Według kodeksu pracy molestowanie to “każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy”. Jakie formy może przybrać?

- WCIĄŻ ŻYWA, CHOĆ SUBTELNIEJSZA

DYSKRYMINACJA KOBIET W MIEJSCU PRACY – WCIĄŻ ŻYWA, CHOĆ SUBTELNIEJSZA

Tak, mamy rok 2021 i jest trochę żenujące, że wciąż trzeba o tym pisać. Jednak dyskryminacja w miejscu pracy ze względu na płeć żyje i ma się całkiem nieźle. Być może w subtelniejszej, nieco zmienionej formie, co zawdzięczamy licznym korporacyjnym przepisom i kodeksom etycznym, jednak płeć wciąż pozostaje tym, co może wpływać na stosunek firmy do pracownika lub pracowników do siebie nawzajem. W jaki sposób?

ŁOPATA ZAMIAST KLAWIATURY – DLACZEGO ZMIENIAMY PRACĘ ZA BIURKIEM NA FIZYCZNĄ?

W książce “Nomadland” autorstwa Jessici Bruder (wydanej przez znakomite wydawnictwo Czarne) poznajemy bohaterów, których los, często związany z kryzysem ekonomicznym, popchnął w kierunku mieszkania w vanach, życia w ciągłej drodze i co za tym idzie – sezonowej pracy fizycznej. Ludzie, którzy lata swojej kariery spędzili w biurze, zaczynają zarabiać w magazynach lub przy obsłudze campingów. Oczywiście amerykańskie realia są nieco inne od naszych, ale przypadki zmiany pracy z typowo biurowej na fizyczną zdarzają się również w Polsce, chociaż pewnie rzadziej w połączeniu z przeprowadzką do kampera. Jakie powody za tym stoją?

SILVERSI SZUKAJĄ PRACY - O TRUDNOŚCIACH REKRUTACYJNYCH POKOLENIA 50+

SILVERSI SZUKAJĄ PRACY – O TRUDNOŚCIACH REKRUTACYJNYCH POKOLENIA 50+

Wydaje się, że obecność na Linkedinie pomaga Silversom w znalezieniu pracy. Odczarowuje mit nieradzenia sobie z technologią i social mediami oraz daje przestrzeń na nieco bardziej personalny komunikat niż ten ujęty w CV. Nie jest wstydem poproszenie o rekomendację czy udostępnienie posta, niezależnie czy mówimy o własnym dziecku czy kimkolwiek z dużą siecią kontaktów. Silversie! Uważaj jednak żeby nie przesadzić z nadmierną aktywnością. Social media, podobnie jak gry, alkohol i narkotyki uzależniają i mogą zaszkodzić. Staraj się jednak nie tworzyć alternatywnej rzeczywistości i pozostań w kontakcie z bazą – będąc sobą.

Czy firmy w końcu zauważą potencjał marnowany przez obawy co do zatrudniania Silversów? Czy managerowie przestaną się bać zatrudniać doświadczonych pracowników często lepszych od siebie? Miejmy nadzieję. Tymczasem róbmy wszystko, żeby walczyć z negatywnymi stereotypami, w końcu jeśli tego nie zrobimy, kiedyś mogą dosięgnąć i nas.

© 2020 cAREER PRO