JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PRACY Z NOWYM ZESPOŁEM?

jak przygotować się do pracy z nowym zespołem Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Zmiana miejsca pracy na poziomie menadżerskim jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku niższych stanowisk. Kierownik lub dyrektor, poza koniecznością nauczenia się współpracy z nowymi osobami, „dziedziczy” także zespół, którym będzie musiał zarządzać. To duże wyzwanie i – wbrew temu co czasem można usłyszeć – spontaniczne podejście do sytuacji może nie być tym najlepszym. Dobry plan pomoże w bezproblemowym przejściu przez proces zmiany i ułatwi zapamiętanie wszystkich potrzebnych kroków. No dobrze, koniec teorii – jak właściwie działać?

„Tomek, prawda?” – znaj imiona, okaż szacunek

Jeśli uważasz, że wstępne informacje na temat nowego zespołu powinieneś zdobyć w pierwszym dniu pracy, to jesteś w błędzie. Na pewno możesz dowiedzieć się czegoś odrobinę wcześniej. Poproś swojego przełożonego lub osobę, której miejsce będziesz zajmował o krótkie profile tych osób. Kiedy spotkasz się z nimi po raz pierwszy, wykaż się znajomością imion i funkcji pełnionych w organizacji. Dzięki temu będą wiedzieć, że, chociaż jeszcze się nie znacie, masz szacunek do nich i ich pracy. Brzmi dobrze, prawda? To, co absolutnie odradzamy wszystkim nadgorliwcom to przetrząsanie Facebooka w poszukiwaniu kont swoich przyszłych podwładnych i powitanie ich radosnym pytaniem o zdjęcia z wakacji w Mediolanie 3 lata temu i imię nowo narodzonej córki. Mogą się (słusznie zresztą) przestraszyć.

Coś o sobie

Odkryj trochę tajemnic i daj zespołowi kilka faktów na swój temat. Skup się na ścieżce zawodowej. Powiedz, w których firmach i na jakich stanowiskach miałeś okazję pracować wcześniej, dodaj, czym się wtedy zajmowałeś. To w końcu ludzie z tej samej branży, mogą kojarzyć Twoje projekty, kto wie, czy nie okaże się, że macie wspólnych znajomych lub byłych współpracowników. Takie odkrycia często pomagają przełamać lody. Na koniec dodaj coś prywatnego, oczywiście bez opowiadania historii życia. Podziel się swoją pasją lub nietypowymi zainteresowaniami. Niech wiedzą, że mają do czynienia z człowiekiem, a nie botem.

Powiedz im, jak pracować

Nowy szef to dla wielu nowy sposób pracy. W końcu każdy menadżer preferuje nieco inny tryb działania. Twój przyszły zespół na pewno zastanawia się, co będzie dla Ciebie wyznacznikiem dobrze wykonanej pracy, a także w jaki sposób zamierzasz to mierzyć i oceniać. Przemyśl to i przygotuj się wcześniej do takiej rozmowy. Odwlekanie jej zwiększa chaos i prowadzi do nieporozumień, które mogą przerodzić się w konflikty.

W grupie i tête-à-tête

Oczywiście w ramach wdrożenia musisz znaleźć czas na wstępne spotkanie (a może nawet kilka) z całym zespołem, lecz w dobrym tonie będzie też porozmawianie z każdym sam na sam. Staraj się, żeby nie wyglądało to jak przesłuchanie. Gwarantujemy, że po kilku takich rozmowach będziesz mógł określić, z jakim typem pracownika masz do czynienia. Pamiętaj o swoich obserwacjach, jednak bądź otwarty na zmianę zdania – w końcu pozory często mylą!

Musztra, lizus, a może kumpelstwo?

Jesteś nowy i nie staraj się z tym walczyć. Wiemy, że to niekoniecznie komfortowa sytuacja, ale uwierz, że najbanalniejsze rady „bądź sobą” i „zachowuj się naturalnie” są w tej sytuacji jak najbardziej trafne. Niektórzy mają tendencję do przyjmowania skrajnych postaw. Mamy więc nowego menadżera z twardą ręką, który od pierwszej godziny pracy chce pokazać, kto tu rządzi i kogo należy się bać. Można też w drugą stronę. Strategia „na dobrego ziomka”, który chce zaprzyjaźnić się z wszystkimi pracownikami i pokazać, ile ma w sobie luzu, może nie wzbudzić zaufania i w konsekwencji pozbawić Cię szacunku.

Daj znać, że Twoje drzwi są zawsze otwarte i w razie problemu każdy pracownik – nie tylko specjalista, lecz także asystentka, czy administrator – może się do Ciebie zgłosić. Pamiętaj, że nie odpowiadasz jedynie za cele biznesowe, ale jesteś pierwszą osobą, do której zespół powinien przyjść np. w wypadku wystąpienia dylematu etycznego. Na końcu zachęcamy do rozwijania kultury komunikacji. Ucz, że o wątpliwościach się rozmawia i oczywiście sam dawaj jak najlepszy przykład takiego podejścia.

Potrzeba zmiany pracy rzadko wynika z dnia na dzień, zazwyczaj to proces poprzedzony różnymi przesłankami, z których część możesz znaleźć powyżej.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Piotr jabłoński

Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.

Założyciel i konsultant CAREER PRO, gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.

Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.

Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL. 

Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną. 

Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Planujesz zmiany?

Poznaj program JOB HUNTER

© 2020 cAREER PRO