JAK ZARZĄDZAĆ SZUKANIEM PRACY?

W marzeniach idealna praca często przychodzi do nas spontanicznie i bez planu – ktoś zauważa nasz ogromny potencjał i wręcz błaga, żebyśmy zostali częścią jego firmy. W praktyce rzadko tak jest (ale nie mówimy, że nigdy, żeby nie zabić nadziei), a poszukiwania nowego miejsca wymagają strategii i całkiem dobrych umiejętności zarządzania swoim czasem i energią. O czym pamiętać?

Wyznacz cele, jak najbardziej mierzalne, z deadlinem.

Niekoniecznie chodzi o wielki, końcowy cel “znalezienie świetnej pracy”, ale o wszystko, co jest ważne i znajduje się po drodze. Przykłady celów to, które można ująć liczbą to np.:

  • Sprofilowane CV, które wysyłasz danego dnia.
  • Nowe, wartościowe kontakty na Linkedinie.
  • Czas poświęcony na doskonalenie kompetencji.
  • Networking – liczba interakcji z osobami decyzyjnymi w firmach.
  • Publikacje w social mediach budujące Twój personal brand. 

Zaprzyjaźnij się z kalendarzem

Szukanie pracy potrafi być czasochłonne. Jeśli aktualnie żadnej nie masz, potraktuj to jako zajęcie na pełen etat. Spisz aktywności, które przybliżają Cię do celu i ustal, ile czasu powinny zająć Ci każdego dnia. To może być wysyłanie CV, bezpośrednie kontakty z firmami lub headhunterami, czas spędzony na Linkedinie (ale taki z sensem, nie czterogodzinne przeglądanie trzystu komentarzy pod postem o roszczeniowości pokolenia Z albo setnym artykułem o quiet quitting). 

Masz pracę, ale chcesz ją zmienić? Wyzwaniem będzie potraktowanie szukania inaczej niż jako zajęcie piątego priorytetu. A argumentów będzie sporo. Frustracja związana ze zmęczeniem. Usprawiedliwianie się (często nie takie bezzasadne) brakiem czasu. Niechęć czasowego zrezygnowania z rzeczy sprawiających nam przyjemność, żeby znaleźć moment na wysłanie aplikacji. W końcu – zastanawianie się, czy zmiana na pewno jest potrzebna, czy może w obecnym miejscu pracy nie jest jeszcze aż tak źle.

Zbieraj dane

Szczególnie jeśli szukanie trwa już jakiś czas. Dane mogą odświeżyć pamięć, kiedy dużo się dzieje oraz pomóc wyciągać przydatne wnioski. Załóż excela, w którym zbierzesz swoje aplikacje z datami, krótką informacją o firmie i stanowisku oraz oczekiwanym wynagrodzeniem wpisanym w formularz (dobrze pamiętać, jaką kwotę się podało, kiedy dojdzie do rozmów). Zapisuj, jakie jest źródło aplikacji (Linkedin, job board, polecenie znajomego) i z których miejsc dostajesz odzew. Jeśli kontakt rekrutacyjny nie kończy się zatrudnieniem, dodaj informacje o tym, na jakim etapie się zakończył. Inne kroki podejmiesz, kiedy nie działa Twoje CV, a inne jeśli odpadasz z procesu na etapie jednej z rozmów. 

W formularzu warto uwzględnić też działania networkingowe, samo spisanie osób z którymi będziesz się kontaktować pomoże wygenerować kolejne pomysły na kontakty i rozszerzy Twoją perspektywę. Ludzie najczęściej wypisują kilka osób, jestem przekonany że masz więcej osób w sieci kontaktów które warto poinformować o tym że szukasz nowej pracy. Każdy człowiek podświadomie czuje, że też kiedyś może być w takiej sytuacji i z reguły będzie chciał Ci pomóc. Wykorzystaj to.

Uważaj na autosabotaż

Szukanie pracy często nie jest wygodne. I nawet nie powinno być. Nie chodzi o złe doświadczenia rekrutacyjne, ale o dyskomfort wynikający ze zmiany i rozwoju. Szczególnie jeśli szukamy czegoś innego niż do tej pory – w nowym obszarze, bardziej odpowiedzialnej roli czy z wyższym wynagrodzeniem. Jak możemy się sabotować? Na przykład skupiając się wyłącznie na aplikowaniu na oferty opublikowane na popularnych job boardach. Prokrastynując tworzenie dobrych, profilowanych CV. Unikając networkingu, nie wyciągając wniosków z rozmów, szukać przyczyny w złych warunkach rynkowych czy niesprawiedliwości świata (tak, czasem jest gorzej, ale staraj się koncentrować na rzeczach, nad którymi masz kontrolę). Te wszystkie działania sprawiają, że na moment czujesz się lepiej, bo przekładasz włożenie wysiłku w ważny temat albo znajdujesz usprawiedliwienie niepowodzeń. W ostateczności odsuwają jednak moment zmiany.

Śledź rynek i uzupełniaj wiedzę

Szczególnie jeśli widzisz braki. Nie tylko tę branżową, ale też dotyczącą procesu rekrutacji, dokumentów i rozmów. Jeśli czujesz, że możesz usprawnić swoje działania, pytaj. Znajomych HRowców, managerów, konsultantów kariery, mentorów. Być może właśnie ta wiedza okaże się Twoją przewagą konkurencyjną w następnej rekrutacji. 

Zarządzanie szukaniem pracy pozwala Ci w pełni wykorzystać wpływ, który masz. A to z kolei może pomóc zmniejszyć frustrację, kiedy wydarzają się rzeczy poza Twoim obszarem kontroli.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Piotr jabłoński

Od ponad 10 lat wspieram firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.

Od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomagam w budowania profesjonalnego wizerunku, dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.

Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. 

Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Moje wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL. 

Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Interesuję się webdesignem i tworzę muzykę elektroniczną. 

Na najlepsze pomysły wpadam podczas długich spacerów z Kropką, nad Wisłą lub po rodzinnym Roztoczu.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Planujesz zmiany?

Poznaj program JOB HUNTER

© 2023 cAREER PRO