Czy zdalna rozmowa rekrutacyjna ma inną etykietę niż rozmowa w gabinecie potencjalnego managera? Różnice wbrew pozorom nie są aż takie duże, ale na pewno trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników. Z drugiej strony o niektóre z nich, takie jak organizacja dojazdu, nie musisz się już martwić.

Uprasowana koszula, zabezpieczony dojazd, czasem niezręczne kręcenie się pod budynkiem kwadrans wcześniej i zastanawianie się “czy to jeszcze za wcześnie?”. Tak do tej pory dla wielu wyglądała rzeczywistość rozmów o pracę. Telefon, Skype? Tylko w przypadku “etapu zero”, kiedy rekruter zadawał kilka podstawowych pytań decydujących o tym, czy spełniamy bazowe wymagania. Po lockdownie wszystko się zmieniło. Przez kilka miesięcy zdalna rozmowa rekrutacyjna była często jedyną opcją, a wygląda na to, że jako wybór kandydata, równorzędny z rozmową w biurze, zostanie z nami na dłużej. Czy zdalna rozmowa rekrutacyjna ma inną etykietę niż rozmowa w gabinecie potencjalnego managera? Różnice wbrew pozorom nie są aż takie duże, ale na pewno trzeba wziąć pod uwagę kilka dodatkowych czynników. Z drugiej strony o niektóre z nich, takie jak organizacja dojazdu, nie musisz się już martwić.

ROZMOWA O KAŻDEJ PORZE?

Jeżeli aktualnie pracujesz w trybie zdalnym, ale chcesz wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej, ostrożnie komunikuj swoją dyspozycyjność. Entuzjastyczny okrzyk, że dostosujesz się do każdej godziny, bo w końcu nikt nie widzi, może nie być dobrze przyjęty. Wiadomo, że praca zdalna ułatwia dopasowanie kalendarzy i to Twoja decyzja, czy zdecydujesz się wziąć w tym dniu urlop, czy inaczej zarządzić swoim czasem. Jednak umawiając się na spotkanie, nawet to wirtualne, pokaż, że poważnie podchodzisz do swoich obowiązków u obecnego pracodawcy.

POKAŻ TWARZ

Niekiedy forma rozmowy zostanie Ci narzucona, łącznie z wykorzystywaną aplikacją. Czasem jednak rekruter da Ci wybór i zapyta, czy wolisz rozmowę telefoniczną, czy video. Zawsze wybieraj opcje z kamerką. Po pierwsze dajesz sygnał, że nie peszy Cię taka forma, a po drugie ułatwiasz sobie zbudowanie relacji ze swoim rozmówcą. Twarz to bardzo ważny bodziec przy nawiązywaniu kontaktów, Ty również możesz skorzystać na tym, że widzisz, a nie tylko słyszysz swojego rozmówcę. Zadbaj też o dobre światło i raczej nie siadaj tyłem do okna/źródła światła. Przetestuj to przed rozmową.

SCHOWAJ PIŻAMĘ

Nawet jeśli od pół roku większość czasu spędzasz w gustownym szlafroczku, przejrzyj garderobę. Profesjonalna góra to minimum, radzimy jednak skompletować cały strój. To przypomni Ci, że to nie codzienny call ze współpracownikami (zachęcamy, żeby przed nimi również zakładać spornie), ale jednak coś, co może wpłynąć na Twoje życie zawodowe i coś, do czego warto podejść poważnie.

POSPRZĄTAJ!

Zdalna rozmowa rekrutacyjna to taka sytuacja, w której zapraszasz rekrutera do swojego domu. Albo przynajmniej tego kawałka, który zdecydujesz się pokazać. Nie każemy Ci sprzątać całego mieszkania na błysk, ale zadbaj o to, żeby ten kawałek, który będzie widoczny w kamerce, nie uwzględniał sterty ubrań na krześle czy zlewu z niepozmywanymi naczyniami. Niech tło będzie w miarę jasne i czyste, możesz też użyć opcji rozmazania lub dodać obraz w tle/wideo.

SPRAWDŹ SPRZĘT

Koniecznie przetestuj wybraną na rozmowę aplikację, upewnij się, że internet działa stabilnie (najlepiej światłowód lub LTE) i sprawdź, czy Twój system nie potrzebuje aktualizacji, o które mógłby upomnieć się w samym środku rozmowy. Warto zainwestować też w dobrej jakości kamerę internetową z wbudowanym mikrofonem (lub mikrofon zewnętrzny). Dzięki temu zyskasz więcej swobody w komunikacji i zrobisz lepsze wrażenie na rozmówcy.

PRZYGOTUJ SIĘ

Chociaż zdalna forma może kusić odpuszczeniem sobie dobrego przygotowania do rozmowy, nie idź tą drogą. Oczywiście, nikt nie zobaczy, że masz przed sobą pięć stron notatek lub otwartą zakładkę z informacjami na temat firmy. Jednak jeśli przyjmiesz taką strategię, Twoja interakcja z rozmówcą może zostać zastąpiona nerwowym przeglądaniem zgromadzonych materiałów. Przygotowanie to warunek, który nie zmienia się niezależnie od formy spotkania! Nie wystarczy, że przeczytasz ofertę przed spotkaniem. Rozpisz sobie każdy punkt z opisu oferty pracy i zadaj sobie kilka pytań: jakie mam doświadczenia w tym obszarze? Jakimi osiągnięciami związanymi z tym punktem mogę się pochwalić? Czy mam certyfikaty/kursy potwierdzające posiadanie danej kompetencji? Myśl pytaniami. Możesz w tym celu stworzyć mapę myśli. Ułatwi Ci to kreatywne zebranie potencjalnych odpowiedzi na pytania rekruterów.

Na koniec najważniejsze: pamiętaj o tym żeby się uśmiechać :).

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Piotr jabłoński

Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.

Konsultant Career PRO gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.

Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.

Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL. 

Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną. 

Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Planujesz zmiany?

Poznaj program JOB HUNTER

© 2020 cAREER PRO