NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W CV OSÓB APLIKUJĄCYCH NA WYSOKIE STANOWISKA

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W CV OSÓB APLIKUJĄCYCH NA WYSOKIE STANOWISKA MANAGERÓW Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Eksperci w swojej dziedzinie, profesjonaliści od wielu lat, swoim doświadczeniem i kompetencjami robią wrażenie na znajomych i współpracownikach. Czy to znaczy, że w każdej sytuacji dokładnie wiedzą, co zrobić? Niekoniecznie! Przykładem może być tworzenie CV. Nawet doświadczonemu menadżerowi, którego umiejętności są rozchwytywane przez firmy i rekruterów, zdarza się mieć problem z zaprezentowaniem się w tym specyficznym dokumencie. Ponieważ błędy zapadają w pamięć łatwiej niż zalecenia, nie będziemy radzić, tylko ostrzegać. Sprawdź, od jakich pomyłek powinno być wolne CV osoby starającej się o wysokie stanowisko.

Podstawa – poprawne dane kontaktowe

Niedawno się przeprowadziłeś, masz trzy telefony – jeden prywatny i dwa służbowe, podobnie z adresami e-mail. Nic dziwnego, że czasami się pomylisz i wstukasz nie te dane, co trzeba. Tworząc CV, nierzadko tak intensywnie zastanawiasz się nad tym, jak opisać doświadczenie, że zapominasz o czymś tak banalnym, jak poprawne dane kontaktowe. Często skutkuje to podaniem maila z nazwą firmy, w której aktualnie pracujesz lub nieaktualnego numeru telefonu. Zły start, prawda?

Bez banału

Nadużywanie słowa „doświadczenie”, pustosłowie, długie, okrągłe zdania, które nie wnoszą do dokumentu żadnej wartości. Taką formę można wybaczyć studentowi pierwszego roku, który braki we wcześniejszej aktywności zawodowej chce zatuszować „wypełniaczami” w tekście, jednak jest ona niedopuszczalna dla profesjonalisty. Powinien on przede wszystkim odpowiedzieć firmie, dlaczego może być dla niej cennym nabytkiem i ująć to jak najbardziej konkretnie.

Niezręczny styl

Życiorys powinno czytać się jak najlepiej. Nie wszyscy jesteśmy językoznawcami i często daje się zauważyć problemy np. z czasownikami. Strona bierna, pisanie o sobie w trzeciej osobie, a może bezokolicznik? A co jeśli dobrze brzmiącego bezokolicznika stworzyć się nie da? Może jednak w tym jednym punkcie czasownik? Niezręczności językowe rażą jeszcze bardziej, jeśli idą w parze z niespójnością formy. Jeśli czujesz, że wiesz, co chcesz przekazać, ale nie jesteś przekonany, jak to zrobić, skonsultuj się z korektorem. To samo dotyczy CV w języku angielskim. Jeżeli nie jesteś pewien swojej dwujęzyczności, zlecenie korekty tłumaczowi jest obowiązkowe. Pamiętaj że to co napisałeś w CV będziesz musiał obronić podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim.

Lista wszystkiego

Twoje CV ma 6 stron, ponieważ usłyszałeś, że trzeba dokładnie opisać wszystko to, czym zajmowałeś się na dotychczasowych stanowiskach? Źle! Nie wypisuj całej listy swoich obowiązków – to oczywiste, że jako menadżer wyższego szczebla miałeś ich dużo. Koncentruj się na innowacyjnych projektach, które wyróżnią Cię na tle bardzo dużej konkurencji. Sztuką jest minimalizm i skupienie się na rzeczach naprawdę istotnych w kontekście generycznego rozwoju Twojej kariery.

„Wydaje się, że doskonałość osiąga się nie wtedy, kiedy nie można już nic dodać, ale raczej wtedy, gdy nie można nic ująć.”

Antoine de Saint-Exupéry -Ziemia, planeta ludzi

CV z granicami

Twoje CV nie jest globalne, chociaż powinno. Pamiętasz nasz tekst, który mówił, dlaczego Twój życiorys powinien nadać się do wykorzystania także poza granicami kraju? CV, które nie zostało przemyślane pod tym kątem to może nie rażący błąd, ale ogromny brak, którego chcesz uniknąć. Zadbaj o to, żeby dokument przedstawiał Cię jako mobilnego, otwartego pracownika, który potrafi zarządzać wielokulturowością.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Piotr jabłoński

Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.

Założyciel i konsultant CAREER PRO, gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.

Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.

Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL. 

Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną. 

Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.A

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Planujesz zmiany?

Poznaj program JOB HUNTER

© 2020 cAREER PRO