Niewielu z nas postrzega rozmowę rekrutacyjną jako dialog równych stron. No bo jak to tak? Nie ma równości w chwili, kiedy ktoś czegoś chce, a druga strona ma pełnie władzy, żeby decydować, czy to dostanie. Czy aby na pewno? Pamiętaj, że pracodawca również ma tu swój interes – chce zatrudnić kompetentnego pracownika, który sprawdzi się w obowiązkach i zostanie na dłużej. Dlatego daj sobie pełne prawo do zadawania pytań – oczywiście nie wszystkich – w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli masz pustkę w głowie za każdym razem, kiedy słyszysz „Czy ma Pan/i do nas jakieś pytanie?”, przeczytaj te, które według nas są naprawdę ważne.
Rekrutujący na pewno przekazał Ci informacje o obowiązkach czekających na nowo przyjętą osobę (jeśli tego nie zrobił – coś jest nie tak), bardzo możliwe, że przedstawił też ścieżkę rozwoju i benefity. Jednak każda rola czy dział na co dzień mierzą się ze specyficznymi problemami wynikającymi zarówno z zadań, jak i kultury firmy. Zapytaj o to, co może być największym wyzwaniem w pracy na tym stanowisku.
Nie bój się, że zabrzmisz tak, jakbyś z góry chciał wybadać wszystkie zagrożenia i uciec. Wbrew pozorom takie pytanie świadczy o dużej dojrzałości i przyszłościowym myśleniu o swoim zaangażowaniu w pracę zespołu.
Pytanie o cele na najbliższe kilka miesięcy pozwoli Ci na lepsze wyobrażenie swoich potencjalnych, przyszłych obowiązków. Odpowiedź może pokazać Ci, czy firma jest w tej chwili w procesie zmiany lub czy niedawno zdarzyło się w niej coś ważnego.
Jeśli równocześnie zapytasz też o to, ile osób pracuje w dziale, będziesz mógł ogólnie oszacować, jak dużo obowiązków przed Tobą i czy nie czekają Cię długie nadgodziny. Przykładowo – jeśli firma w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zamierza całkowicie zmienić strategię, a oprócz Ciebie w zespole jest jeszcze tylko jedna osoba, coś może być nie tak.
Z drugiej strony w takiej sytuacji warto dopytać też o współpracę z podwykonawcami. Być może osoby w firmie jedynie koordynują daną aktywność, a rzeczy operacyjne zlecane są na zewnątrz.
Poniżej kilka przykładów pytań, które mogą wnieść do rozmowy dużo cennych informacji:
Nie traktuj tych pytań jako nieprzyjemnego obowiązku, „gwarancji”, dzięki której pracodawca pomyśli, że rzeczywiście jesteś zainteresowany wakatem. To Twoja szansa – pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna jest dialogiem, a odpowiednie pytania zminimalizują ryzyko popełnienia błędu i… szukania nowej pracy po okresie próbnym.
Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.
Założyciel i konsultant CAREER PRO, gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.
Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.
Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL.
Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną.
Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.