Molestowanie seksualne w miejscu pracy wciąż nieczęsto pojawia się w salach rozpraw, chociaż temat coraz chętniej opisywany jest w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Dlaczego? Obawa przed tym, że inni pracownicy nie zgodzą się tego potwierdzić, a nawet odwrócą się przeciw ofierze, a praca stanie się nie do zniesienia, ale też często przekonanie “czy aby na pewno nie przesadzam?”. Według kodeksu pracy molestowanie to “każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy”. Jakie formy może przybrać?
Nieadekwatny, niechciany dotyk to chyba najbardziej rozpoznawana forma molestowania. Nie, nie musi to być złapanie za tyłek czy podwinięcie spódniczki. Jeżeli ktoś nagminnie dotyka Twojego ramienia, kiedy rozmawiacie, chociaż udało Ci się już kilka razy zasygnalizować, że nie czujesz się z tym komfortowo, wymaga to interwencji. Skrajnym przypadkiem z kategorii dotyku, jest gwałt – poważne przestępstwo, do którego może dojść też w miejscu pracy, chociażby na firmowym wyjeździe.
“Dystansik, drogie, panie, dystansik!”. Żarty to jedna z popularniejszych i bardziej przebiegłych form molestowania. Komentowanie ubrań, fryzury czegokolwiek, co ma związek z płcią lub wyglądem w sposób, który jest dla nas niekomfortowy, może być oznaką molestowania. To również wszystkie pytania i sugestie, których nie chcemy słyszeć. O życie i doświadczenia seksualne czy rozpowszechnianie plotek na ten temat. Te często lekceważone zachowania równie są podstawą do złożenia skargi.
Prezent na biurku? SMSy? Prośby o prywatny numer i nieustanne zapraszanie na kawę, pomimo odmów? Z pozoru miłe, jednak wprawia w dyskomfort, szczególnie jeśli wiadomo, że nie jest mile widziane. Niektórzy posuwają się jeszcze dalej, wysyłając swojej ofierze materiały pornograficzne czy nawet swoje bardzo intymne zdjęcia. To często szczególnie trudne do zgłoszenia przypadki. Osoby molestujące potrafią upierać się, że wszystkie działania były niewinne, nie zauważyły oporu, a intencje pozostały przecież jak najlepsze.
Co powinna zrobić osoba doświadczająca molestowania w miejscu pracy? Zbierać dowody, ale też natychmiast zareagować i zgłosić sprawę do pracodawcy (Dział HR, osoba zajmująca się kontrolą lub etyką, anonimowe linie do zgłaszania nadużyć), a w ostateczności pójść do sądu. Żeby zadbać o siebie w każdym aspekcie, cenna może okazać się też wizyta u psychologa.
Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.
Konsultant Career PRO gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.
Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.
Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL.
Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną.
Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.