„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Banalne? Być może, jednak dla większości z nas zdecydowanie prawdziwe. To zdanie szczególnie dobrze łączy się z karierą zawodową. W tym przypadku zmiany mogą wiązać się nie tylko z sytuacją w firmie, lecz także z osobistą chęcią pójścia w nieco inną niż do tej pory stronę. Kiedy zacząć myśleć o poszukiwaniach alternatywnych, lepszych opcji w życiu zawodowym? Pierwszym sygnałem jest nuda, kolejnym objawy tzw. wypalenia zawodowego, czyli uczucie pustki, wyczerpanie i wrażenie marnowania czasu w obecnym miejscu zatrudnienia. To czerwone światło, które wyraźnie sygnalizuje, że warto pomyśleć o zmianie. A jak się za nią zabrać?
Wraz z przejęciem wysokiego stanowiska odpuściłeś sobie networking? To klasyczny błąd menadżerów. Rozbudowana sieć kontaktów przydaje się na każdym etapie kariery zawodowej i jeśli nie planujesz szybkiego przejścia na emeryturę, nie lekceważ jej znaczenia. Nawiązuj kontakty w swojej firmie, ale staraj się poznać także specjalistów z innych branż. Jeśli za jakiś czas dojdziesz do wniosku, że po 10 latach kariery w finansach, masz ochotę sprawdzić, jak wygląda analogiczne stanowisko w telekomunikacji, nie będziesz zaczynać od zera, ponieważ znasz kogoś, kto wprowadzi Cię w specyfikę środowiska. Zamiast spocząć na laurach, nie pal za sobą mostów i dbaj o networking.
Kiedy jesteś już zdecydowany na zmiany, przemyśl, w jakim kierunku masz zamiar iść oraz – to najważniejsze – co możesz zaoferować swojemu przyszłemu pracodawcy. To obszar, do którego musisz przygotować się szczególnie dobrze. Daj się poznać jako osoba, która nie boi się ryzyka, ale równocześnie jest stabilna, a chęć zmiany wynika nie z kaprysu, a z potrzeby rozwoju. Zastanów się, co tak naprawę Ci nie pasuje. Branża, szef, kultura organizacji, a może zbyt niskie stanowisko? Taka analiza jest ważna przy rozważaniu późniejszych propozycji. W końcu jeśli uważasz, że od dłuższego czasu należy Ci się awans, to samo stanowisko w innej branży nie będzie rozwiązaniem problemu, prawda?
A może chęć zmiany nie wynika z tego, że w obecnym miejscu pracy nie czujesz się dobrze, ale trafiłeś na ofertę, która jest spełnieniem Twoich zawodowych marzeń? Takich sytuacji życzymy wszystkim najbardziej. Dokładnie prześledź, jakie kompetencje i umiejętności są wymagane, sprawdź, ile z nich już posiadasz, które możesz zdobyć w akceptowalnym czasie, a co jesteś w stanie poprawić w ciągu kilku miesięcy. Już na pierwszej rozmowie musisz umieć dobrze obronić swoją chęć spróbowania czegoś nowego.
Myśląc o zmianie kierunku kariery zawodowej, warto skonsultować się profesjonalną firmą doradczą. Zmiany często wydają się trudne, a czasami wręcz niemożliwe, jednak przy odpowiednio zaplanowanych działaniach, końcowa satysfakcja będzie nieoceniona.
Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.
Założyciel i konsultant CAREER PRO, gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.
Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.
Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL.
Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną.
Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.