NETWORKING BIZNESOWY - CO MOŻESZ ZROBIĆ JESZCZE LEPIEJ?

NETWORKING BIZNESOWY CO MOŻESZ ZROBIĆ LEPIEJ? Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Lekturę pierwszego networkingowego poradnika masz już za sobą. Wiesz już, jak wyglądają podstawowe kroki tworzenia sieci kontaktów, więc oczekujesz czegoś więcej. Bardzo dobrze – skuteczna strategia wymaga ciągłego ulepszania przyjętych technik i monitorowania, czy wszystko odbywa się zgodnie z wyznaczonymi wcześniej punktami. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ciąg dalszy wskazówek, które przydadzą się w kolejnych fazach procesu.

KONTAKTUJ SIĘ Z OSOBAMI DECYZYJNYMI

Staraj się pozyskiwać namiary prowadzące bezpośrednio do znaczących osób zamiast do asystentów, sekretarek, czy firmowej recepcji. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe – nie zaniedbuj nawiązywania także innych zawodowych kontaktów – w końcu książka telefoniczna nigdy nie jest zbyt pełna, a zapisanie nowego maila lub numeru telefonu to żaden wysiłek.

Nie kończ rozmowy bez konkretów

To przecież nie plotki o wszystkim i o niczym tylko interakcja, która ma przybliżyć Cię do osiągnięcia celu. Dbaj o to, żeby w ostatnich minutach rozmowy ustalone zostało rzeczywiste działanie, najlepiej z podanymi terminami. Jeśli będziesz do tego dążyć, zyskasz podwójnie – Ty zbliżysz się do swojego networkingowego celu, a inni zobaczą Cię jako osobę konkretną, dla której liczą się namacalne konsekwencje przeprowadzonych rozmów.

ZACHOWAJ KLASĘ

Niezależnie od tego w jakiej jesteś sytuacji (sam myślisz o zmianie pracy lub zostałeś do tego zmuszony), pracuj nad tym, żeby Twoja komunikacja nie została odebrana jako próba wzbudzenia litości. Tego typu łatki bardzo łatwo przypiąć, niestety pozbycie się ich jest trudne, jeśli nie niemożliwe.

ZRÓB PODSUMOWANIE KARIERY

Warto, abyś co jakiś czas zadał sobie kilka ważnych pytań. Czy jesteś zadowolony z wybranych przez siebie opcji kariery? Jak (realistycznie) powinna wyglądać Twoja networkingowa oś czasu? W jaki sposób definiujesz sukces tego procesu? Czy na bieżąco analizujesz i wcielasz w życie wskazówki i sugestie? Taki „kwestionariusz” możesz przeprowadzić w myślach lub wybrać bardziej ustrukturyzowaną formę i zapisać swoje odpowiedzi i przemyślenia (np. w arkuszu kalkulacyjnym). Pomoże Ci to w uporządkowaniu działań i dokładnym zweryfikowaniu punktu, w którym aktualnie się znajdujesz.

WYPRACUJ NAWYK

Postaraj się codziennie poświęcać taką samą ilość czasu na działania skoncentrowane wokół rozwoju zawodowego i budowania sieci kontaktów. Jesteś zajętym człowiekiem, więc najprawdopodobniej nie będzie to łatwe, jednak tutaj efektywność jest zdecydowanie większa niż w wypadku jednorazowych, intensywnych zrywów. Jeśli nie możesz zapewnić sobie godziny – znajdź przynajmniej 15 minut i bądź na bieżąco.

 

PRZYGOTUJ SIĘ

Każdy ma prawo czuć się nieco zdenerwowany przed interakcją z dużą grupą często nieznanych wcześniej osób. Pomóc powinno kilka prostych kroków, o których – jako profesjonalista – nie możesz zapomnieć. Pamiętaj, żeby przyjść odpowiednio wcześnie – najlepiej odrobinę przed czasem. Wtedy uwaga tych kilku osób, które również się pojawią, będzie skupiona na Tobie, co możesz wykorzystać (takiej okazji nie dostaną spóźnialscy). Wszelkie torby i aktówki zostaw w miejscu do tego przeznaczonym – w innym wypadku swoboda Twojej wypowiedzi będzie ograniczona (język ciała JEST ważny). Pytaj o wizytówki innych, jednak swoją oferuj dopiero wtedy, kiedy ktoś Cię o to poprosi. Nie bądź zakłopotany, kiedy chcesz dołączyć do grupy składającej się z więcej niż dwóch osób. W końcu reszta też jakoś się tam znalazła, prawda?

Networking to potężne narzędzie. Na pewnym etapie kariery zawodowej bardzo trudno szukać nowych wyzwań, nie korzystając z jego pomocy. Nie pozbawiaj się tej szansy. Potraktuj budowanie sieci kontaktów jako współczesną kompetencję, której nie należy lekceważyć.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Piotr jabłoński

Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.

Założyciel i konsultant CAREER PRO, gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.

Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.

Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL. 

Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną. 

Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Planujesz zmiany?

Poznaj program JOB HUNTER

© 2020 cAREER PRO