PALĄCY PROBLEM - PALACZE W PRACY

PALACZE W PRACY Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Codziennie, równo co godzinę, niezależnie od pogody i obciążenia pracą, zakłada kurtkę i wychodzi „zaczerpnąć powietrza” na zewnątrz. Wraca po kilkunastu minutach, wciąż w oparach dymu tytoniowego i nie zważając na kwaśne miny kolegów, robi swoje. Znasz ten typ? A może sam nim jesteś? Palacze w pracy to coraz częściej temat kontrowersyjny i niewygodny. Zarzuca się im, że często korzystają nawet z podwójnego czasu przerwy przysługującej w ciągu dnia, przez co osoby niepalące czują się poszkodowane. Miłośnicy dymka bronią się i twierdzą, że na fajce omawia się najważniejsze sprawy biznesowe, a do biurka wraca z zupełnie nowym pomysłem na rozwiązanie ważnego problemu. No i te znajomości… Jak jest naprawdę?

Dlaczego przeszkadzają?

To wydaje się być całkiem proste. Kiedy w dziale mamy samych palaczy, problem nie jest aż tak widoczny, jednak jeśli znajdzie się tam również osoba niepaląca, wyliczenia mogą być dla niej bardzo krzywdzące. Załóżmy, że pracownikowi przysługuje 30 minut przerwy, którą najczęściej wykorzystuje na obiad. Jeśli nie pali, to zazwyczaj będzie jedyna okazja do przerwania pracy w ciągu dnia. Oczywiście według zasad pracy, przerwy na papierosa powinny być odliczane od wyjścia na lunch, jednak w praktyce często tak nie jest, szczególnie jeśli pali sam przełożony. Przyjmując, że każdy papieros to 10 minut (w końcu trzeba zjechać z ostatniego piętra biurowca…), osoba zaciągająca się średnio co godzinę może zyskać nawet 80 minut! Jeśli myślicie, że z przyzwoitości jada w domu, to raczej nie macie racji. Oczywiście można powiedzieć, że niepalący też mają mnóstwo sposobów na „kradzież” służbowego czasu, np. siedząc na Facebooku, plotkując ze znajomymi z sąsiedniego działu, czy wychodząc do sklepu. Śmiało można jednak powiedzieć, że palenie nierzadko jest widziane jako najbardziej naturalny odpoczynek od pracy. W końcu co poradzić na nałóg, prawda?

Polecenie służbowe – rzucić?

Wszystko ma jednak drugą stronę medalu. Chociaż przedsiębiorstwa raczej nie decydują się na wystosowanie oficjalnej komunikacji, która potępiałaby palenie w trakcie pracy, coraz częściej widać nieco subtelniejsze formy walki z taką sytuacją. Organizowane są specjalne programy pomagające uzależnionym pracownikom rzucić palenie. Niektórzy działają bardziej radykalnie – likwidują popularne kiedyś firmowe palarnie, jednak wszyscy wiedzą, że na najbardziej opornych to nie zadziała. Najskuteczniejsze jest chyba nieoficjalnie rozpowszechnianie się popularnego przekonania, że palenie wyszło już z mody, a zastąpiła je chęć dbania o zdrowy tryb życia i uprawianie sportu. W końcu refinansowany jest Multisport, a nie paczka fajek.

Pal z klasą

A co z samymi palaczami? Jeśli do nich należysz, zastanów się, czy nie nadużywasz swobody, którą dostajesz od wyrozumiałego pracodawcy. W końcu chcesz żyć dobrze ze swoimi kolegami – obserwuj, czy Twoje wyjścia na papierosa nie są dla nich powodem do frustracji. Nie chodzi tylko o czas. Nałogowy palacz, który jest przyzwyczajony do zapachu dymu tytoniowego, może nie zauważyć, że przynosi nieprzyjemną woń również do sali konferencyjnej. Warto zadbać o to, żeby w kieszeni zawsze mieć odświeżacz do ust lub miętówki. Nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której ktoś będzie zmuszony do subtelnego zwrócenia Ci uwagi (np. bezpośredni przełożony).

Nie podlega wątpliwości, że polityka firmy odnośnie palenia papierosów to być może nie kluczowa, ale dość istotna kwestia dla pracowników – zarówno palaczy, jak i niepalących. Jeżeli pojawia się problem na tym tle, nie należy go ignorować i wspólnie pracować nad rozwiązaniem. Stworzenie przejrzystych zasad to też ciekawe wyzwanie dla działów HR. Może warto je wdrożyć?

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Piotr jabłoński

Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.

Założyciel i konsultant CAREER PRO, gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.

Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.

Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL. 

Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną. 

Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Planujesz zmiany?

Poznaj program JOB HUNTER

© 2020 cAREER PRO