Zmiana pracy nie zawsze oznacza, że jest nam źle w obecnej. Możemy nie widzieć szans na dalszy rozwój, chcieć się przebranżowić lub po prostu dostać znacznie lepszą ofertę. Jednak nie należy udawać, że nie istnieją przypadki, w których chęć natychmiastowego znalezienia nowego stanowiska wynika z tego, że obecne miejsce pracy jest toksyczne i dzieją się tam niewłaściwe rzeczy.
Pierwszy i chyba najbardziej wyraźny znak. Jeśli liderzy i przełożeni bez konsekwencji nagannie traktują swoich pracowników, obrażają ich, upokarzają lub stosują jakąkolwiek inną formę dręczenia psychicznego (i fizycznego!), najwyższy czas uciekać. Pamiętaj jednak, że mobbing to nie tylko szefowie. Takich zachowań możesz doświadczać także ze strony współpracowników na tym samym poziomie i jest to równie niewłaściwe. Jeśli jesteś ofiarą przemocy psychicznej w miejscu pracy, zgłoś to. Może się jednak okazać, że takie zachowania są wpisane niejako w „kulturę” firmy, wtedy jak najszybciej zacznij rozglądać się za nową pracą.
Komunikacja w Twoim miejscu pracy praktycznie nie istnieje. Przełożeni nie przekazują ważnych informacji swoim podwładnym, a wszystkim rządzi plotka. Z różnych źródeł dochodzą do Ciebie sprzeczne komunikaty na dany temat. Decyzje w zasadzie nie są konsultowane z pracownikami, chociaż mają na nich ogromny wpływ, wszystko przekazywane jest dopiero po wdrożeniu.
A może przełożeni boją się przekazywania trudnych informacji i zrzucają to na innych? Bez zdrowo funkcjonującej komunikacji efektywna współpraca z innymi w zasadzie nie ma racji bytu, więc jeśli dostrzegasz to w swoim miejscu pracy, to znak, że dzieje się coś niedobrego.
Chociaż nikt nie mów o tym głośno, kiedy o godzinie 17 zaczynasz pakować swoje rzeczy, wszyscy patrzą na Ciebie spod byka. Ostatni awans w Twoim dziale przypadł osobie, która spędza w pracy 10 godzin dziennie i tylko dlatego spełnia oczekiwania przełożonego.
Dostajesz smsy w weekend, maile wieczorami, a telefony urywają się nawet wtedy, kiedy jesteś na urlopie. Nie, to nie jest normalne. Nie, nie wszędzie się tak pracuje. Nie daj sobie wmówić, że nadgodziny to jedyny sposób na osiągnięcie czegoś w pracy. Praca ponad siły doprowadza do szybkiego wyczerpania i może skończyć się wieloma problemami zdrowotnymi.
Firma, w której pracujesz, nie zna słowa „etyka”. Przełożeni zachęcają Cię do robienia rzeczy niekoniecznie zgodnych z prawem, tłumacząc, że to wszystko dla dobra biznesu. Fałszowanie raportów, okłamywanie klientów, przedstawianie nieprawdziwych danych – jeśli to wszystko jest u Was na porządku dziennym, najwyższy czas przemyśleć swoją karierę w tym miejscu.
Godzenie się na takie aktywności jest nie tylko nieetyczne, lecz także może sprowadzić na Ciebie poważne kłopoty, jeśli okaże się, że ukrywałeś coś, co mogło postawić Twoją firmę w niekorzystnym świetle.
Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.
Założyciel i konsultant CAREER PRO, gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.
Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.
Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL.
Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną.
Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.