Pomimo tego, że na forach często można przeczytać o braku wartości dyplomów uczelni wyższych, po przejrzeniu kilkunastu ofert pracy widać, że wykształcenie jest elementem wymaganym prawie zawsze. Jak więc podchodzić do kwestii pracy na danym stanowisku bez wcześniejszej edukacji w konkretnym obszarze? Przecież wszyscy wiemy, że takie osoby istnieją i często radzą sobie bardzo dobrze. Jaka jest więc ich tajemnica?
Podstawowy i chyba najskuteczniejszy sposób zdobycia pracy w obszarze innym niż ten, z którego uzyskałeś dyplom, to długi staż pracy w danej firmie i wzięcie udziału w rekrutacji wewnętrznej. Pracodawca często zwraca większą uwagę na dobrą znajomość jego biznesu, zakładając, że reszty można nauczyć się w trakcie wykonywania obowiązków.
Oczywiście są zawody, w przypadku których takie podejście jest niemożliwe, np. lekarz czy prawnik, jednak np. w handlu zdarza się bardzo często. Aby mieć szansę na zupełną zmianę zakresu obowiązków, zazwyczaj musisz spędzić w określonym miejscu jakiś czas, nawet kilka lat i przede wszystkim poznać dobrze biznes, nie tylko z perspektywy swojego działu.
Niektóre firmy wdrażają nawet programy rotacji stanowisk i kładą duży nacisk na to, aby ich pracownicy spełniali się w różnych funkcjach i działach, nie tylko w tych, w których zaczynali pracę. Wbrew temu, co może się wydawać, to dla firmy bardzo opłacalne. Kiedy odejdzie ktoś pełniący kluczową funkcję, może go zastąpić ktoś inny niż osoba z podobnym zakresem obowiązków. Nikogo już więc nie dziwi, że osoby, które przez lata pracowały w np. w dziale marketingu, dobrze sprawdzają się też w sprzedaży czy logistyce.
Większość osób, które radykalnie zmieniły swój zakres obowiązków zawodowych, może potwierdzić, że nauka zdecydowanie nie kończy się na dniu odebrania dyplomu. Nieustanna chęć doszkalania się, zarówno tego zinstytucjonalizowanego (kursy, certyfikaty, studia podyplomowe), jak i zupełnie prywatnego (czytanie artykułów, bywanie na konferencjach czy chociażby rozmawianie z ekspertami) to podstawa, jeśli myślisz o zmianie stanowiska na takie, które zupełnie nie jest związane z tym, czego uczyłeś się wcześniej. Takie coś nie dzieje się przez przypadek. Otrzymanie szansy jest całkowicie możliwe, jeśli druga strona zauważy w Tobie chęć pogłębiania wiedzy i żywe zainteresowanie tematem.
Czasami chęć przebranżowienia się wymaga też zmiany mentalności i podjęcia trudnych decyzji, które nierzadko mają wpływ na inne sfery życia. Chodzi między innymi o sytuację, w której decydujesz się podjąć pracę na niższym stanowisku niż obecne tylko po to, żeby rozpocząć przygodę w nowym obszarze. To jedna z metod wymagająca jednak dużej siły i determinacji, a przede wszystkim jasnej i unormowanej sytuacji finansowej. Możesz zastanowić się, czy jest to opcja dla Ciebie i nie traktować tego jako krok w tył, a okazję do spróbowania czegoś nowego.
Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.
Założyciel i konsultant CAREER PRO, gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.
Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.
Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL.
Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną.
Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.