LIST MOTYWACYJNY - JAK ZWRÓCIĆ UWAGĘ REKRUTERA?

LIST MOTYWACYJNY JAK ZWRÓCIĆ UWAGĘ REKRUTETERA Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

CV, choćby najbardziej profesjonalne, składa się z kilkudziesięciu, zwykle równoważnikowych zdań, opisujących zajmowane przez nas stanowiska oraz zakres obowiązków, które wykonywaliśmy. W standardowym CV nie ma miejsca na przekazanie tego, co z punktu widzenia rekrutera najważniejsze – dlaczego firma potrzebuje właśnie Ciebie? Jeżeli miałbym wskazać najczęstszą przyczynę odrzucania aplikacji o pracę, bez wątpienia postawiłbym na źle napisany, zaadresowany list motywacyjny lub jego brak. Tak przy dużej ilości kandydatów list motywacyjny bywa elementem selekcji. Nawet na poziomie managerskim tylko 10 na 100 aplikacji zawiera kompletny, porządnie napisany list motywacyjny. Często słucham narzekań osób, które jak twierdzą, zbyt rzadko otrzymują odpowiedzi od agencji rekrutacyjnych. Cenna rada: napisanie listu motywacyjnego to inwestycja, która się zwraca.

Osobisty marketing

List motywacyjny jest jak oferta handlowa. To wręcz idealna możliwość podkreślenia unikalności i wartości Twojej propozycji dla przyszłego pracodawcy. Napisanie dobrego listu motywacyjnego traktuj jako element prywatnej strategii marketingowej. Nigdy nie wiesz, kto go będzie czytał, Twój osobisty urok i twórczy polot może zaprocentować w przyszłości. Nawet gdy Twoje CV nie jest 100% odpowiedzią na ofertę pracy, list motywacyjny to miejsce, żeby zwrócić na siebie uwagę, zrobić piorunująco dobre wrażenie.

Podobnie jak w przypadku oferty handlowej, list motywacyjny będzie skuteczny, jeżeli zachowa odpowiednią formę, a wszystkie elementy (składowe) będą perfekcyjnie dopracowane. Często spotykam listy motywacyjne, które są po prostu niechlujnie napisane. Są to zazwyczaj kopie, powielenia treści znalezionych w Internecie, z mnóstwem błędów formalnych oraz …ortograficznych. Klient, czytając ofertę handlową, próbuje znaleźć w niej odpowiedzi na 3 podstawowe pytania: dlaczego właśnie ta propozycja jest godna uwagi, jakie wartości dodane oferuje firma oraz czy przedsiębiorca deklaruje wsparcie po podpisaniu kontraktu?

Zainteresuj się firmą

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat branży. Napisz dlaczego chcesz dołączyć do zespołu, firma to przede wszystkim ludzie, to ich musisz przekonać. Odnieś się do wizji i misji firmy, znajdź połączenia z Twoim dotychczasowym doświadczeniem. Ważna jest szczerość, jeżeli rekruter odniesie wrażenie, że to po prostu Twoja kolejna aplikacja, nie będzie chciał kontynuować procesu.

Warto poszukać informacji o firmie, do której aplikujesz. Strona internetowa oraz portale społecznościowe i branżowe to miejsca, które powinieneś odwiedzić. Postaw się w pozycji kandydata, brakującego ogniwa, którego uzupełnienie przyczyni się do rozwoju marki. Kluczem do sukcesu jest pokazanie, że Twoje doświadczenie i kompetencje wyczerpują wymagania stanowiska. Osobowość oraz podejście do obowiązków musi jednak być uzupełnieniem tych atrybutów. List motywacyjny powinien być o Tobie, ale tylko w kontekście ewentualnej przydatności dla organizacji.

Podsumowanie

Powinno być krótkie, trafne i unikalne. Cały list motywacyjny nie powinien być dłuższy niż jedna strona A4. Zakończenie musi podkreślać Twoją pewność siebie oraz potwierdzać, że jesteś gotowy rozmawiać, wręcz dyskutować o Twoich umiejętnościach/kompetencjach podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na koniec przeczytaj jeszcze raz swój gotowy list motywacyjny pod kątem błędów stylistycznych i ortograficznych. Sprawdź również, czy jest on prawidłowo zaadresowany. Jeżeli zależy Ci na konkretnym stanowisku takie błędy są niedopuszczalne.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Piotr jabłoński

Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.

Założyciel i konsultant CAREER PRO, gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.

Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.

Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL. 

Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną. 

Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Planujesz zmiany?

Poznaj program JOB HUNTER

© 2020 cAREER PRO