KIEDY WARTO POMYŚLEĆ O KREATYWNYM CV?

KREATYWNE CV KIEDY WARTO Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

CV kolorowe. CV w postaci scenariusza. CV-książka. A nawet… CV w formie tortu. Może się wydawać, że uporządkowany, przewidywalny życiorys, gdzie poszczególne sekcje noszą znane wszystkim nazwy, powoli odchodzi do lamusa. Coraz częściej słyszy się o tak zwanych „kreatywnych” CV, w których forma jest równie ważna (albo nawet ważniejsza) jak treść. Kandydaci dwoją się i troją, żeby wymyślać oryginalny pomysł, który zaskoczy rekrutera – oczywiście pozytywnie. Jednak czy zawsze jest to konieczne? Kiedy postawić na twórcze szukanie pracy, a w jakich sytuacjach nie odbiegać od surowych standardów?

Kandydat-artysta?

Plusów wyboru takiego rozwiązania jest sporo. Kreatywne CV na pewno zapada w pamięć, a kiedy zdamy sobie sprawę, że na stanowisko, o które się ubiegamy mogą startować też setki innych osób, ten aspekt zaczyna mieć naprawdę duże znaczenie. Jest również szansą na pokazanie w praktyce czegoś, co inne życiorysy opowiedzą tylko od strony teoretycznej.

Grafik, który prześle potencjalnemu pracodawcy stworzony przez siebie powalający szablon dokumentu, nie musi trudzić się wpisywaniem w rubryce „doświadczenie” dziesięciu lat przepracowanych w dobrej agencji. Jego projekt mówi sam za siebie, a przecież nie zawsze mamy możliwośc dołączenia do życiorysu próbki swoich rzeczywistych możliwości. Co poza tym? Na pewno w pewien sposób pokazujesz swoje chęci oraz determincję, żeby dostać konkretną posadę.

W końcu przygotowanie niestandardowego życiorysu wymaga sporo wysiłku. Czas zabiera zastanowienie się nad dobrym pomysłem, dopasowanie go do odbiorcy (musi być jeszcze bardziej trafne niż zazwyczaj), a także staranne wykonanie. Sam poświęcony czas może być dla drugiej strony wiarygodną informacją, że jesteś silnie zmotywowaną osobą i nadajesz się na to stanowisko lepiej niż inni.

Nie wszystkie drzwi tym samym kluczem

Oczywiście istnieje również druga, ciemniejsza strona medalu. Mówi się, że kreatywne CV nie pasuje do każdego miejsca. Gdzie się nie sprawdzi? Odpowiedź może wydawać się banalna, jednak wszędzie tam, gdzie praca nie wymaga od pracownika ogromnych pokładów wspominanej wielokrotnie kreatywności. Szukając pracy w finansach czy IT możemy się spodziewać, że rekruter będzie szukał w życiorysie kandydata konkretnych, twardych umiejętności, a zakrycie ich krzykliwą formą (oczywiście kreatywne nie zawsze znaczy krzykliwe) po prostu go zirytuje.

Równie ważne jest zrobienie dokładnego researchu na temat firmy, w której chcemy pracować. Może się okazać, że nawet jeśli aplikujesz na stanowisko w kreacji lub komunikacji, przedsiębiorstwo jest raczej konserwatywne i przywiązane do tradycyjnych aplikacji. Oczywiście wspomniane tu rzeczy nie muszą być regułą, a najlepszym sposobem na wybór odpowiedniej formy jest dokładne (w miarę możliwości) zapoznanie się z kulturą firmy.

Może się okazać, że istnieją miejsca, gdzie przyszły programista powinien przedstawić się jako twórca o nieskrępowanej wyobraźni, w innych zaś copywriter czy art director najlepiej zaprezentują swoje mocne strony, przesyłając poważny, niewyróżniający się dokument.

Wyobraźnia, która ponosi – tak czy nie?

Kolejnym minusem jest niestety łatwość popadania w przesadę. Niektóre życiorysy, chociaż na pierwszy rzut oka bardzo zachęcające wizualnie, tracą to, co najważniejsze w procesie rekrutacji – informacje na temat kandydata. Przed wysłaniem swojego popisu kreatywności warto sprawdzić, czy piękna czcionka aby na pewno nie będzie za mała dla zmęczonych oczu rekrutera, a kolor pozwoli na swobodne czytanie.

Nie da się ukryć, że posiadanie kreatywnego CV to coś, co powinno być dobrze przemyślane. Życiorys musi być dobrze dopasowany do pracy, którą chcemy dostać – tę zasadę wpaja się już stażystom. Czasem chodzi o nic innego jak „mniej znaczy więcej”. Nie tylko mniej stron, informacji, ozdobników, lecz także, niestety, mniej wyobraźni. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaką strategię przyjąć, warto skontaktować się z konsultantem kariery, który na pewno doradzi i pomoże podjąć decyzję co do formy przesyłanego dokumentu.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Piotr jabłoński

Od ponad 10 lat wspiera firmy w obszarze rekrutacji, outplacement oraz employer branding.

Założyciel i konsultant CAREER PRO, gdzie od 2013r. współpracuje z managerami i specjalistami, którym pomaga w dokonaniu zmian zawodowych i rozwoju kariery.

Wartości którymi się kieruje to: jakość, partnerstwo, szacunek oraz otwarta i bezpośrednia komunikacja. Jego wada, a zarazem zaleta to szczerość.

Autor ponad 100 artykułów o tematyce HR. Jego wypowiedzi były publikowane m.in. w: TVN, Radio Zet, Polskie Radio, The Observer, WP.PL. 

Fan Premier League i absurdalno – ironicznego poczucia humoru. Uczy się programowania (front-end) i tworzy muzykę elektroniczną. 

Na najlepsze pomysły wpada podczas spacerów z psem.

Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy
Career PRO Agent Kariery wspieramy w zmianach zawodowych profesjonalne CV manager szukanie pracy jak szukać pracy pomoc w szukaniu pracy dla managerów manager zmiana pracy

Planujesz zmiany?

Poznaj program JOB HUNTER

© 2020 cAREER PRO