Blog

Zmiana w ścieżce kariery – jak się do nie przygotować?

„Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Banalne? Być może, jednak dla większości z nas zdecydowanie prawdziwe. To zdanie szczególnie dobrze łączy się z karierą zawodową. W tym przypadku zmiany mogą wiązać się nie tylko z sytuacją w firmie, lecz także z osobistą chęcią pójścia w nieco inną niż do tej pory stronę.

Kiedy zacząć myśleć o poszukiwaniach alternatywnych, lepszych opcji w życiu zawodowym? Pierwszym sygnałem jest nuda, kolejnym objawy tzw. wypalenia zawodowego, czyli uczucie pustki, wyczerpanie i wrażenie marnowania czasu w obecnym miejscu zatrudnienia. To czerwone światło, które wyraźnie sygnalizuje, że warto pomyśleć o zmianie. A jak się za nią zabrać?

Przezorny zawsze ubezpieczony

Nie można zaprzeczyć, że istnieją plusy poświecenia się w całości jednej ścieżce zawodowej, branży lub specjalizacji. Kiedy wykonywana praca pochłania nas bez reszty, trudno myśleć o zagrożeniu wspomnianym wypaleniem i potencjalnej możliwości zmiany. Takie podejście często skutkuje tym, że menadżer nie dokształca się w żadnym innym obszarze, który bezpośrednio nie wiąże się z jego wąską dziedziną. To błąd. Nawet jeśli nie zamierzasz zmieniać pracy, warto raz na jakiś czas wyściubić nos zza tego co znane i zainteresować się podniesieniem pożądanych na rynku kwalifikacji. W ten sposób zwiększasz szanse na awans i minimalizujesz przykre konsekwencje przyszłych zmian.

Nie myśl, że masz już wszystko

Wraz z przejęciem wysokiego stanowiska odpuściłeś sobie networking? To klasyczny błąd menadżerów. Rozbudowana sieć kontaktów przydaje się na każdym etapie kariery zawodowej i jeśli nie planujesz szybkiego przejścia na emeryturę, nie lekceważ jej znaczenia. Nawiązuj kontakty w swojej firmie, ale staraj się poznać także specjalistów z innych branż. Jeśli za jakiś czas dojdziesz do wniosku, że po 10 latach kariery w finansach, masz ochotę sprawdzić, jak wygląda analogiczne stanowisko w telekomunikacji, nie będziesz zaczynać od zera, ponieważ znasz kogoś, kto wprowadzi Cię w specyfikę środowiska. Zamiast spocząć na laurach, nie pal za sobą mostów i dbaj o networking.

W którym kierunku?

Kiedy jesteś już zdecydowany na zmiany, przemyśl, w jakim kierunku masz zamiar iść oraz – to najważniejsze – co możesz zaoferować swojemu przyszłemu pracodawcy. To obszar, do którego musisz przygotować się szczególnie dobrze. Daj się poznać jako osoba, która nie boi się ryzyka, ale równocześnie jest stabilna, a chęć zmiany wynika nie z kaprysu, a z potrzeby rozwoju. Zastanów się, co tak naprawę Ci nie pasuje. Branża, szef, kultura organizacji, a może zbyt niskie stanowisko? Taka analiza jest ważna przy rozważaniu późniejszych propozycji. W końcu jeśli uważasz, że od dłuższego czasu należy Ci się awans, to samo stanowisko w innej branży nie będzie rozwiązaniem problemu, prawda?

Co muszę poprawić?

A może chęć zmiany nie wynika z tego, że w obecnym miejscu pracy nie czujesz się dobrze, ale trafiłeś na ofertę, która jest spełnieniem Twoich zawodowych marzeń? Takich sytuacji życzymy wszystkim najbardziej. Dokładnie prześledź, jakie kompetencje i umiejętności są wymagane, sprawdź, ile z nich już posiadasz, które możesz zdobyć w akceptowalnym czasie, a co jesteś w stanie poprawić w ciągu kilku miesięcy. Już na pierwszej rozmowie musisz umieć dobrze obronić swoją chęć spróbowania czegoś nowego.

Myśląc o zmianie kierunku kariery zawodowej, warto skonsultować się z executive coachem lub profesjonalną firmą doradczą. Zmiany często wydają się trudne, a czasami wręcz niemożliwe, jednak przy odpowiednio zaplanowanych działaniach, końcowa satysfakcja będzie nieoceniona. Jak myślicie, opłaca się spróbować?

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

Consultant at Career & CV Experts
Wspieram firmy w obszarze rekrutacji oraz definiowania skutecznych strategii Emloyer Branding. Współpracuję też z managerami oraz specjalistami, którzy są w trakcie zmian zawodowych i pomagam im przejść przez ten proces krok po kroku. Ode mnie zawsze otrzymasz informację zwrotną.
Piotr Jabłoński

Latest posts by Piotr Jabłoński (see all)