Blog

Niewielu z nas postrzega rozmowę rekrutacyjną jako dialog równych stron. No bo jak to tak? Nie ma równości w chwili, kiedy ktoś czegoś chce, a druga strona ma pełnie władzy, żeby decydować, czy to dostanie. Czy aby na pewno?

Pamiętaj, że pracodawca również ma tu swój interes – chce zatrudnić kompetentnego pracownika, który sprawdzi się w obowiązkach i zostanie na dłużej. Dlatego daj sobie pełne prawo do zadawania pytań – oczywiście nie wszystkich – w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Jeśli masz pustkę w głowie za każdym razem, kiedy słyszysz „Czy ma Pan/i do nas jakieś pytanie?”, przeczytaj te, które według nas są naprawdę ważne.

Problemy i wyzwania

Rekrutujący na pewno przekazał Ci informacje o obowiązkach czekających na nowo przyjętą osobę (jeśli tego nie zrobił – coś jest nie tak), bardzo możliwe, że przedstawił też ścieżkę rozwoju i benefity. Jednak każda rola czy dział na co dzień mierzą się ze specyficznymi problemami wynikającymi zarówno z zadań, jak i kultury firmy. Zapytaj o to, co może być największym wyzwaniem w pracy na tym stanowisku. 

Nie bój się, że zabrzmisz tak, jakbyś z góry chciał wybadać wszystkie zagrożenia i uciec. Wbrew pozorom takie pytanie świadczy o dużej dojrzałości i przyszłościowym myśleniu o swoim zaangażowaniu w pracę zespołu.

Prosto do celu

Pytanie o cele na najbliższe kilka miesięcy pozwoli Ci na lepsze wyobrażenie swoich potencjalnych, przyszłych obowiązków. Odpowiedź może pokazać Ci, czy firma jest w tej chwili w procesie zmiany lub czy niedawno zdarzyło się w niej coś ważnego.

Jeśli równocześnie zapytasz też o to, ile osób pracuje w dziale, będziesz mógł ogólnie oszacować, jak dużo obowiązków przed Tobą i czy nie czekają Cię długie nadgodziny. Przykładowo – jeśli firma w ciągu najbliższych dwóch miesięcy zamierza całkowicie zmienić strategię, a oprócz Ciebie w zespole jest jeszcze tylko jedna osoba, coś może być nie tak.

Z drugiej strony w takiej sytuacji warto dopytać też o współpracę z podwykonawcami. Być może osoby w firmie jedynie koordynują daną aktywność, a rzeczy operacyjne zlecane są na zewnątrz.

Co poza tym?

Poniżej kilka przykładów pytań, które mogą wnieść do rozmowy dużo cennych informacji:

  • Czy stanowisko, na które aplikujesz jest nowe, czy wakat powstał w wyniku odejścia innej osoby? Jeśli to drugie – czy umowa jest stała, czy na zastępstwo?
  • Z kim najczęściej będziesz współpracować? Czy obsługujesz klientów zewnętrznych czy wewnętrznych?
  • Czy obowiązki wymagają większej ilości pracy indywidualnej czy zespołowej?
  • W jaki sposób firma definiuje swoją misję, wizję i kulturę organizacyjną?
  • Czy firma przewiduje proces regularnej oceny? Jeśli tak, w jaki sposób się to odbywa (częstotliwość rozmów rocznych, spotkania zespołów itp.)?
  • Jak firma odnosi się do obszaru łączenia pracy z życiem osobistym? Czy przewidziany jest elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej lub niestandardowe godziny wykonywania obowiązków?
  • Czy w zakres obowiązków wchodzą podróże służbowe? Jeśli tak, to dokąd i jak często?
 

Nie traktuj tych pytań jako nieprzyjemnego obowiązku, „gwarancji”, dzięki której pracodawca pomyśli, że rzeczywiście jesteś zainteresowany wakatem. To Twoja szansa – pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna jest dialogiem, a odpowiednie pytania zminimalizują ryzyko popełnienia błędu i… szukania nowej pracy po okresie próbnym.

PLANUJESZ ZMIANĘ PRACY?

JOB HUNTER – EXECUTIVE OUTPLACEMENT

Program Job Hunter, stworzyliśmy po to, aby ułatwić ci sprawne dokonanie zmian zawodowych i zdobycie pracy, która daje satysfakcję i poczucie spełnienia zawodowego.

Dodaj komentarz

Connect with:
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *