Blog

Rozmowa rekrutacyjna to nie zawsze spotkanie 1:1 z rekruterem. Coraz częściej zdarza się, że w rozmowie rekrutacyjnej uczestniczą w niej także… inni kandydaci. Z takiej grupy pracodawca wybiera później jedną lub kilka osób.

Sytuacja bywa dla kandydatów podwójnie niekomfortowa. Z jednej strony czujne oko potencjalnego pracodawcy, a z drugiej – równie zdeterminowana konkurencja. Jak sobie z tym poradzić i nie dać się wytrącić z równowagi?

Nie walcz, kiedy wymagana jest współpraca

Niektórzy niesłusznie zakładają, że w każdym zadaniu w trakcie grupowego spotkania rekrutacyjnego  należy pokazać przede wszystkim swoje indywidualne kompetencje i rozłożyć resztę na łopatki.

Często zadanie ma sprawdzić umiejętność współpracy z innymi, więc bycie najgenialniejszym nawet predatorem może szybko obrócić się przeciwko Tobie. Zawsze zachowuj się w porządku i potraktuj swoich kontrkandydatów tak, jak potraktowałbyś przyszłych współpracowników.

Lider? Nic na siłę

Inne, błędne założenie dotyczy bycia liderem w takiej grupie. Kandydatom często wydaje się, że to właśnie takiej osoby szuka się w trakcie zadań grupowych. Pamiętaj, że wszystko zależy od kompetencji i zakresu obowiązku na danym stanowisku. Być może umiejętności przywódcze wcale nie są wymagane, a cenniejsze będzie myślenie analityczne, zdolność do szybkiego wyciągania wniosku lub nawiązywania dobrych relacji?

Nie daj się złudzeniu, że rekruter chce zobaczyć, że jesteś najgłośniejszym, najbardziej pewny siebie i pierwszy w każdej aktywności. Takie myślenie może doprowadzić do sytuacji, że zamiast wartościowych komentarzy raz na jakiś czas będziesz starać się mówić cokolwiek, a jedyne, co dasz od siebie to pustosłowie.

Pohamuj wewnętrznego złośliwca

Staraj się powstrzymać wszystkie złośliwe komentarze, które mają zasugerować rekruterom i innym kandydatom, że znasz wszystkie sztuczki kryjące się za tym typem rozmowy. „Oho, teraz będą patrzeć, który z nas najszybciej straci cierpliwość”. „Patrz, zapisują coś – to pewnie o tobie!”. Takie komentarze z dodatkiem znaczącego mrugnięcia okiem nie rozładowują atmosfery, tylko wywołują irytację u zebranych. Oczywiście, że na forach lub portalach możesz przeczytać wskazówki dotyczące takich spotkań (hej, właśnie czytasz taki artykuł! J), ale postaraj się nie zachowywać tak, jakbyś przejrzał zamiary rekrutera na wylot.

Bądź szczery

Bardzo trudno skorzystać z takiej rady, kiedy wiesz, że ktoś, a może nawet kilka osób, obserwuje Cię w dość nienaturalnej dla Ciebie sytuacji. Nie przesadzaj jednak z teatralizacją gestów, staraj się zachowywać i porozumiewać z innymi tak, jak robisz to na co dzień w formalnych lub półformalnych sytuacjach.

Osoba, która udaje kogoś, kim nie jest, często nie zdaje sobie sprawy, jak sztuczne są jej zachowania dla zewnętrznego obserwatora, a przecież cała idea rozmowy grupowej polega na tym, żeby zobaczyć, jak zachowasz się w sytuacji analogicznej do tej mogącej zdarzyć się już w „prawdziwej” pracy.

Gotowy do rozmowy?

PLANUJESZ ZMIANĘ PRACY?

JOB HUNTER – EXECUTIVE OUTPLACEMENT

Program Job Hunter, stworzyliśmy po to, aby ułatwić ci sprawne dokonanie zmian zawodowych i zdobycie pracy, która daje satysfakcję i poczucie spełnienia zawodowego.

Dodaj komentarz

Connect with:
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *