Blog

Za co kochasz swoją pracę?

O satysfakcji z pracy pisano już wiele. Można by wskazywać wiele czynników, które się na nią składają. Pisaliśmy już o tym, że ważne są pieniądze. Dziś opowiemy o tym jak ważna jest satysfakcja.

Wszyscy wiedzą jak pracują kiedy są zaangażowani. Kiedy nam zależy nie tylko jesteśmy bardziej zdeterminowani, żeby skończyć coś szybko, ale też chcemy zrobić to porządnie. Ważne żebyśmy byli usatysfakcjonowani. Ale oczywiście nie tylko dla nas. Pomimo, że dla nas to jest najważniejsze, pracodawca też chce mieć zadowolonych ludzi wokół siebie.

Według Survey report najważniejszymi czynnikami, budującymi satysfakcję zawodową są:

★ Bezpieczeństwo, stabilność pracy,

★ Zyski poza finansowe,

★ Wynagrodzenie,

★ Możliwość używania w pracy umiejętności i zdolności, które są dla nas ważne,

★ Poczucie bezpieczeństwa, czyli to czy jesteśmy akceptowani przez naszych współpracowników. 

Więc przepis jest prosty: mamy powyższą piątkę i jesteśmy szczęśliwi w pracy, nasza wydajność wynosi 114 w arkuszu B8, a plan realizujemy na 150%. Niestety, nie jest to takie proste i oczywiste. Niesamowitą atmosferę w pracy buduje przede wszystkim pracodawca i faktycznie musi spełnić wszystkie powyższe punkty. Odpowiedzmy sobie szczerze: jak wielu z nas ma zapewnionych tych pięć podstawowych czynników?

bb

Ostatnio widziałem reportaż o przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, który zbudował swoim pracownikom warunki, które były niesamowicie zbliżone do domowych. Zrobił to żeby czuć się dobrze samemu, bo aktywnie swoją firmę rozwijał, ale przede wszystkim zrobił to po to, żeby ludzie którzy ciężko z nim pracują, też tak się czuli. W firmie znajdowała się przestrzeń dla dzieci pracowników, które spędzały tam niejednokrotnie całe dni. W rogu podwiesił hamak, który nazwał miejscem do medytacji. Sam po firmie chodził boso, ale wydał rozporządzenie, że każdy ma przychodzić ubrany tak, żeby czuć się swobodnie. Miał wokół siebie naprawdę zgrany zespół. Ludzie go uwielbiali i ciężko pracowali. Sam pracowałbym dla takiego pracodawcy – ciężko.

W tym kierunku zresztą zmierzają też nowe pokolenia. Zmienia się sposób postrzegania pracy i pracodawców, tego co firma powinna zaoferować pracownikom i tego czego od nich wymagać. Sam zauważyłem, że coraz większą rolę zaczyna odgrywać to czy w pracy jest miło, przyjemnie i wesoło. Kto zastanawiałby się nad tym jeszcze 10 lat temu? Może to wynikać z faktu, że młodzi ludzie wchodzą na rynek pracy z innymi oczekiwaniami. Chcą żeby miejsce, w którym pracują było  stworzone do zabawy. I UWAGA! Nie uważam żeby było to złe zjawisko. W wielu miejscach praca może łatwo łączyć się z zabawą. Albo raczej może sprawiać nam przyjemność.

I o to zresztą chodzi, żeby praca sprawiała przyjemność i przynosiła pieniądze. Jeśli tak masz – jesteś szczęściarzem. Jeśli nie to zastanów się chwilę nad tym: co chciałbyś robić. To cholernie ważne pytanie. Jeśli masz na nie odpowiedź, to prawdopodobnie już masz dobrą pracę.

Jeśli nie wiesz co chcesz robić, to zacznij szukać odpowiedzi na to pytanie. Nie da się szukać dobrej pracy bez świadomości tego. Szukaj poradników na temat określenia kariery zawodowej, szukaj ankiet osobowościowych, zastanów się kiedy czułeś się najlepiej w pracy (która przyniosła Ci najwięcej satysfakcji), zastanów się co wydaje ci się ciekawe, pogadaj ze znajomymi (oni często potrafią dostrzec w nas potencjał, którego my nie dostrzegamy), w końcu udaj się do doradcy personalnego. Wyciągnij z siebie to co chciałbyś robić. Poważnie się nad tym zastanów.

Zacznij używać więc w pracy umiejętności i zdolności, które są dla Ciebie ważne. Skupiam się na tym najbardziej, bo pozostałe elementy są łatwiejsze do osiągnięcia. Łatwo znaleźć pracę, w której będziemy dobrze zarabiać. Naprawdę. Łatwo znaleźć pracę, która zapewni nam bezpieczeństwo. Ale znajdź wszystkie te elementy naraz! Zacznij od najtrudniejszego, a uwierz mi, że kolejne przyjdą same, wraz z satysfakcją z pracy. 

jobSatisfaction