Blog

Stres rekrutacyjny – jak sobie z nim radzić?

Poszukiwanie pracy może wydawać się i zapewne dla niektórych jest bardzo stresującym zajęciem. Jak poradzić sobie z uczuciem ucisku w żołądku, brakiem apetytu, czy bezsennością? Cv Expert wie, jak radzić sobie ze stresem rekrutacyjnym!

1. W tym szaleństwie jest metoda!

Tracisz pracę i co dalej? Wydaje Ci się, że to koniec świata. Wstajesz rano i zupełnie nie wiesz jak znaleźć nowe zajęcie. Bez nadziei przeglądasz portale z ofertami pracy. Mija kolejny dzień, a w Twojej głowie pojawia się strach i panika. Jak temu zaradzić? Zrób plan! Zacznij od stworzenia bazy firm, w których chciałbyś pracować. Następnie przygotuj spersonalizowane cv. W zależności od stanowiska wybierz ze swojego doświadczenia te elementy, które mogą przydać się w nowej pracy. Zapisuj, gdzie i na jakie stanowiska przesyłasz swoją aplikację. Będzie to bardzo pomocne, gdy telefon z ofertą  w końcu zadzwoni.

2. Zrelaksuj się

Wysłałeś 20, 30, 50 cv i nic? Telefon milczy jak zaklęty. Spokojnie… procesy rekrutacyjne nie trwają jeden dzień. Wprost przeciwnie, jeżeli telefon dzwoni od razu po wysłaniu aplikacji, to prawdopodobnie jest to praca w call center, albo w akwizycji i nikt nawet nie zadał sobie trudu, żeby przeczytać Twoje cv. Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi myślami i fanatycznym wpatrywaniem się w telefon? Spróbuj się zrelaksować. I tak niczego nie przyspieszysz. Wykorzystaj wolny czas na spacer, nadrobienie zaległości w literaturze lub spędzenie czasu z rodziną. Jeżeli odczuwasz silne napięcie w mięśniach, nie możesz spać lub masz dolegliwości żołądkowe, spróbuj metod relaksacji. Bardzo dobrze sprawdza się trening relaksacji mięśniowej Jacobsona lub trening autogenny Schultza. Nie zajmą Ci więcej niż 15 minut, a skutki są zauważalne natychmiast.

3. Przygotuj się

Zadzwonił! Telefon, na który czekałeś, zadzwonił! Masz umówioną rozmowę kwalifikacyjną i właśnie wtedy zaczyna się prawdziwy stres… Spokojnie, najważniejsze, żeby dobrze przygotować się do rozmowy. Przeskanuj firmę i oczekiwania wobec kandydata (tu przydadzą się notatki poczynione w trakcie wysyłania aplikacji). Wejdź na stronę firmy, poczytaj o aktualnych działaniach, projektach i najważniejszych klientach. Jeżeli rozmowa ma odbyć się w innym języku, przypomnij sobie fachowe słownictwo. Wydrukuj swoje cv, przygotuj referencje. Zadbaj także o siebie. Udaj się do fryzjera, wyprasuj koszulę, dobierz krawat lub biżuterię. Pamiętaj, że twoje umiejętności znaczą bardzo dużo, ale równie ważny jest profesjonalny i estetyczny wygląd. Jeżeli przygotujesz wszystko dzień wcześniej, to następnego dnia nie będziesz musiał niepotrzebnie stresować się tym, że nie możesz znaleźć identycznych skarpetek, albo dwóch takich samych kolczyków.

4. Szef też człowiek

Nadszedł ten dzień. Siedzisz z niewyraźną miną pod drzwiami dyrektora. Pocą Ci się dłonie, w głowie pojawiła się pustka, a nogi drżą, jakby zaraz same miały odtańczyć kankana. Najważniejsze jest to, aby się uspokoić i odzyskać jasność myślenia. Zacznij od kilku głębokich wdechów. Wyobraź sobie, że osoba przeprowadzająca rozmowę, to też człowiek. Nie jest tam po to, żeby zniszczyć Ci życie, ale po to, żeby sprawdzić, czy jesteś odpowiednią osobą do podjęcia oferowanej pracy. Jeżeli posiadasz odpowiednie kwalifikacje, to czym masz się przejmować? Teraz wystarczy tylko o nich opowiedzieć i przekonać rozmówce, że znasz się na rzeczy. Potraktuj rozmowę jak pogawędkę z nieznajomym, którego też chcesz poznać. Przecież rozmowa kwalifikacyjna służy nie tylko poznaniu kandydata, ale także ma umożliwić kandydatowi poznanie firmy i warunków współpracy. Pamiętaj o swojej wartości oraz o tym, że Ty również możesz nie przyjąć oferowanej pracy.

5. Myśl pozytywnie

Wyszedłeś z rozmowy. Teraz czeka Cię trudny czas oczekiwania na telefon. Pamiętaj, że obecnie i tak już nic nie zmienisz. Udało Ci się dostać pracę? Świetnie, gratulujemy! Jeżeli nie, to potraktuj tę rozmowę jako lekcję, z której możesz wyciągnąć wnioski na przyszłość. Warto dowiedzieć się dlaczego nie zostałeś zatrudniony. Może Twoje doświadczenie było za małe, albo coś poszło nie tak w trakcie rozmowy. Takie informacje zwrotne są bardzo ważne, ponieważ pozwolą Ci na następną rozmowę przygotować się lepiej lub inaczej. Najważniejsze jest to, żeby nie tracić wiary w siebie i swoje umiejętności. W końcu nasza wymarzona praca, gdzieś tam na nas czeka!

Zespół CV Expert życzy wszystkim poszukującym nowej pracy, powodzenia!