Blog

Po czym poznać, że dobrze poszło Ci na rozmowie?

Czasami wychodząc z rozmowy o pracę masz „przeczucie”, że dobrze Ci poszło. Wiesz czy się denerwowałeś, czy odpowiedziałeś składnie na wszystkie pytania i domyślasz się, że właśnie kogoś takiego poszukują. Oto kilka sygnałów, które mogą wskazywać na to, że masz duże szanse na zatrudnienie.

1. Jeszcze przed rozmową dzwonili do Ciebie kilka razy, żeby upewnić się, czy będziesz obecny

Większość z nas nie jest prezydentem Zimbabwe, żeby inni chcieli się znami spotykać tylko i wyłącznie, żeby dostąpić naszej świętej obecności. Dzwonią albo bliscy albo ludzie, którzy czegoś od nas chcą. Jeśli rekruter dzwonił, pisał, próbował się skontaktować kilka razy najprawdopodobniej zależy mu na spotkaniu z nami, czyli istnieje szansa, że nasze CV wygląda dobrze, albo on nie ma zbyt wielu kandydatów. Dużo kontaktu to dobry znak.

2. Spotkanie jest długie

Oczywiście to nie zawsze jednoznaczne, ale w większości przypadków poświęca się więcej czasu kandydatom, którzy rokują nadzieję. Jeśli ktoś spędza z nami 1,5 h to bardzo dobry znak. Nie działa to w drugą stronę, krótkie spotkanie niekoniecznie jest oznaką porażki.

3. Potrafimy odpowiadać na pytania

To znaczy, że rozmowa jest rzeczowa i dotyczy naszej dziedziny. Miękkie pytania na rozmowach powoli przechodzą do lamusa. Liczą się głównie specjalistyczne umiejętności, więc jeśli znamy odpowiedź na większość z nich, oznacza to tyle, że jesteśmy w branży, w której szukają pracownika.

4. Rozmowa się klei

Albo przynajmniej tak nam się wydaje. Najlepsze rozmowy rekrutacyjne to takie, które nie są sztuczne i wymuszone. Jeśli będziemy zrelaksowani i spokojni to będzie przebiegała ona bardziej jak przyjacielska pogawędka albo branżowa dyskusja. Takie rozmowy wzbudzają zaufanie interviewerów.

5. Osoba, z którą rozmawialiśmy wprost nie może doczekać się, aż się z nami skontaktuje

Najczęściej widzimy entuzjazm po udanej rozmowie, u człowieka z którym rozmawialiśmy. Oczywiście nie zawsze, ale znalezienie dobrego pracownika jest projektem, który trwa. Czy cieszycie się z dobrze zrealizowanych projektów? No właśnie, tak samo cieszą się rekrutujący. Czasami są w stanie te emocje zamaskować, ale czasami nawet nie próbują. Bo i po co?

Zespół CV Expert życzy samych udanych rozmów!