Blog

Plusy i minusy home office

Mamy okres wakacyjny – wielu z nas z rozmarzeniem patrzy przez okno na piękną letnią pogodę, zieloną przyrodę i ostre słońce. Nie są to wymarzone warunki do pracy. Z drugiej strony po 2óch dniach wypoczynkowego lenistwa przestajemy wypoczywać, zaczynamy się nudzić. Żeby zachować równowagę jest idealne rozwiązanie. Nikogo nie zaskoczę tutaj kreatywnością, zdradziliśmy je już w tytule tego artykułu – home office.

Plusy

Możesz pracować, wylegując się w słońcu

Nie siedziesz przed biurkiem, tylko wyciągasz się wygodnie na leżaku i trzymając laptopa na kolanach, piszesz służbowe maile. Żyć, nie umierać. Nieważne jak bardzo przytulne jest Twoje biuro, nigdy nie będzie tak przytulne jak dom.

Oszczędzasz sporo czasu

Dojazdy do pracy, poranne przygotowania do wyjścia, poranna kawa i śniadanie w pracy – to wszystko zabiera nam bardzo wiele czasu. Pracując na home office – otwierasz komputer i już: jesteś w pracy. Najszybszy dojazd jaki można sobie wyobrazić.

Jesteś bardziej wydajny

Musisz wypełnić odpowiednie raporty pod koniec dnia. Jeśli nie ma nas fizycznie w biurze nasza wydajność jest sprawdzana dużo dokładniej. Poza tym, występuje większa presja na rozliczanie nas z efektów pracy. Siłą rzeczy musimy się bardziej skoncentrować, żeby wywiązać się ze wszystkich swoich zadań.

Minusy

Jesteś mniej wydajny

W domu łatwiej o rozpraszacze. Możemy ugotować sobie obiad w przerwie, a któryś z domowników może oglądać telewizor. Zresztą małżonka (tudzież mąż) mogą nie do końca rozumieć, że jesteśmy w pracy, skoro jesteśmy w domu. Nie mamy komfortu przejścia do zupełnie innej przestrzeni, jaką jest biuro.

Nie jest wygodnie

Wiele osób nie lubi łączyć pracy z miejscem, w którym mieszka. W domu jest łatwiej poczuć się swobodniej, niż w wypełnionym ludźmi biurze. To nie pozwala nam skonentrować się na pracy w stu procentach. Wszystko zależy od tego jak szybko potrafimy się przestawić.

Nie mamy kontaktu z kolegami z pracy

Mamy jedynie wirtualny, ale to nie jest to samo. Dobrze jest czasami wyjść na papierosa z ludźmi z biura. Dobrze jest zjeść lunch na mieście. Na dłuższą metę home-office zapewnia jedynie namiastkę kontaktu z innymi i nie da się w ten sposób pracować dłużej.

Miło jest zrobić sobie wakacje od biura i zmienić miejsce pracy – to zwiększa naszą kreatywność i daje nam poczucie komfortu, ale z drugiej strony trochę nas rozleniwia i nie pozwala się uspołeczniać. Zachowajmy umiar.

ask-boss-to-work-from-home-says-yes-300x300