Blog

Najczęściej popełniane błędy w CV osób kandydujących na wysokie stanowiska

Eksperci w swojej dziedzinie, profesjonaliści od wielu lat, swoim doświadczeniem i kompetencjami robią wrażenie na znajomych i współpracownikach. Czy to znaczy, że w każdej sytuacji dokładnie wiedzą, co zrobić? Niekoniecznie! Przykładem może być tworzenie CV. Nawet doświadczonemu menadżerowi, którego umiejętności są rozchwytywane przez firmy i rekruterów, zdarza się mieć problem z zaprezentowaniem się w tym specyficznym dokumencie. Ponieważ błędy zapadają w pamięć łatwiej niż zalecenia, nie będziemy radzić, tylko ostrzegać. Sprawdź, od jakich pomyłek powinno być wolne CV osoby starającej się o wysokie stanowisko.

 

Podstawa – poprawne dane kontaktowe

Niedawno się przeprowadziłeś, masz trzy telefony – jeden prywatny i dwa służbowe, podobnie z adresami e-mail. Nic dziwnego, że czasami się pomylisz i wstukasz nie te dane, co trzeba. Tworząc CV, nierzadko tak intensywnie zastanawiasz się nad tym, jak opisać doświadczenie, że zapominasz o czymś tak banalnym, jak poprawne dane kontaktowe. Często skutkuje to podaniem maila z nazwą firmy, w której aktualnie pracujesz lub nieaktualnego numeru telefonu. Zły start, prawda?

Bez banału

Nadużywanie słowa „doświadczenie”, pustosłowie, długie, okrągłe zdania, które nie wnoszą do dokumentu żadnej wartości. Taką formę można wybaczyć studentowi pierwszego roku, który braki we wcześniejszej aktywności zawodowej chce zatuszować „wypełniaczami” w tekście, jednak jest ona niedopuszczalna dla profesjonalisty. Powinien on przede wszystkim odpowiedzieć firmie, dlaczego może być dla niej cennym nabytkiem i ująć to jak najbardziej konkretnie.

Niezręczny styl

Życiorys powinno czytać się jak najlepiej. Nie wszyscy jesteśmy językoznawcami i często daje się zauważyć problemy np. z czasownikami. Strona bierna, pisanie o sobie w trzeciej osobie, a może bezokolicznik? A co jeśli dobrze brzmiącego bezokolicznika stworzyć się nie da? Może jednak w tym jednym punkcie czasownik? Niezręczności językowe rażą jeszcze bardziej, jeśli idą w parze z niespójnością formy. Jeśli czujesz, że wiesz, co chcesz przekazać, ale nie jesteś przekonany, jak to zrobić, skonsultuj się z korektorem. To samo dotyczy CV w języku angielskim. Jeżeli nie jesteś pewien swojej dwujęzyczności, zlecenie korekty tłumaczowi jest obowiązkowe. Pamiętaj że to co napisałeś w CV będziesz musiał obronić podczas rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim.

Lista wszystkiego

Twoje CV ma 6 stron, ponieważ usłyszałeś, że trzeba dokładnie opisać wszystko to, czym zajmowałeś się na dotychczasowych stanowiskach? Źle! Nie wypisuj całej listy swoich obowiązków – to oczywiste, że jako menadżer wyższego szczebla miałeś ich dużo. Koncentruj się na innowacyjnych projektach, które wyróżnią Cię na tle bardzo dużej konkurencji. Sztuką jest minimalizm i skupienie się na rzeczach naprawdę istotnych w kontekście generycznego rozwoju Twojej kariery.

„Wydaje się, że doskonałość osiąga się nie wtedy, kiedy nie można już nic dodać, ale raczej wtedy, gdy nie można nic ująć.”

Antoine de Saint-Exupéry -Ziemia, planeta ludzi

CV z granicami

Twoje CV nie jest globalne, chociaż powinno. Pamiętasz nasz tekst, który mówił, dlaczego Twój życiorys powinien nadać się do wykorzystania także poza granicami kraju? CV, które nie zostało przemyślane pod tym kątem to może nie rażący błąd, ale ogromny brak, którego chcesz uniknąć. Zadbaj o to, żeby dokument przedstawiał Cię jako mobilnego, otwartego pracownika, który potrafi zarządzać wielokulturowością.

http://exclusive-executive-resumes.com/

Foto: http://exclusive-executive-resumes.com/

Teraz czas na mały rachunek sumienia – które z tych błędów masz na swoim koncie? Najwyższy czas na poprawę!

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

Consultant at Career & CV Experts
Wspieram firmy w obszarze rekrutacji oraz definiowania skutecznych strategii Emloyer Branding. Współpracuję też z managerami oraz specjalistami, którzy są w trakcie zmian zawodowych i pomagam im przejść przez ten proces krok po kroku. Ode mnie zawsze otrzymasz informację zwrotną.
Piotr Jabłoński

Latest posts by Piotr Jabłoński (see all)