Blog

Morze możliwości w branży IT. O tym dlaczego warto zostać informatykiem magikiem.

Nie ma branży, która byłaby bardziej przyszłościowa i prężniej się rozwijała, niż IT. Każdy wie, że warto inwestować w nią swój czas i pieniądze, ale nie każdy orientuje się co tak naprawdę warto robić. Dla wielu osób IT to nic innego, jak czarna magia, a spis wymagań na stanowisko brzmi jak spis składników do ugotowania czarodziejskiego wywaru, który po wypiciu poprawi potencję, albo zamieni Cię w mysz. Oto poniżej pięć interesujących moim zdaniem działów IT, którym warto się przyglądać, żeby żyć całkiem nieźle.


Telefoniczne wsparcie techniczne

Coraz więcej firm jest zmuszona korzystać ze wsparcia IT. Nie chodzi nawet o skomplikowane rzeczy, związane z zaawansowaną obsługa programów, albo nawet z wprowadzaniem zmian w linijki kodu. Czasami chodzi o głupią wymianę kabla, reset serwera, wyłączenie i włączenie komputera ponownie albo przeinstalowanie systemu okienek. Prosto do zrobienia nawet dla laika, nawet przez telefon. W Polsce jest kilka dużych, międzynarodowych koncernów, które chętnie przyjmą do pracy młodych pracowników znających język obcy. Warunki pracy są interesujące, a zarobki mogą się podobać na starcie, osobom, które rozpoczynają swoją karierę zawodową.

Wsparcie IT

To bardziej praca dla freelancerów. Ale nie tylko – wiele firm zatrudni informatyczną złotą rączkę, kogoś kto będzie zajmował się rozwiązywaniem wszystkich problemów związanych z komputerami – instalacją programów, skanowaniem antywirusem, przygotowywaniem backupów, robieniem formata, wymianą zepsutego wentylatora albo dodawaniem RAMu. Słowem wszystkimi rzeczami, które musiał znać przeciętny dzieciak w latach 90, żeby zagrać w Diablo. Warunkiem jest znajomość takich podstaw IT.

jen-4

Rekrutacje dla branży IT

Wbrew pozorom praca w HR, związana z rekrutowaniem pracowników, nie jest podobna do rekrutacji, w działkach, w których panuje rynek pracodawcy. To podręcznikowy przykład rynku pracobiorców. Rekrutujący muszą raczej przekonać informatyka, żeby zechciał rozważyć ofertę zmiany pracy. Nie wszyscy są zainteresowani takimi działaniami. Wielu z nich wyżej niż zarobki ceni sobie komfort pracy i dobrą ekipę. Dlatego ta działka jest trudna. Chociaż wygląda często podobnie, jak rekrutacje na inne specjalistyczne stanowiska. Niemniej jednak opłaca się finansowo. Osoba, która prowadzi rekrutacje tylko i wyłącznie dla IT, posiada znajomości w branży i jest skuteczna, nie będzie miała problemów ze znalezieniem pracy.

354112

Programista

Nie jest zaskoczeniem, że wymagająca praca daje niezłe zarobki. Praca programisty wymaga nie tylko fachowej wiedzy z zakresu języka programowania, ale również dużej wyobraźni, kreatywności i olbrzymich pokładów cierpliwości. Ale wniesiony wkład z pewnością się opłaca, poza dobrymi zarobkami można liczyć na świetny pakiet socjalny od firm.

dcMbxgxpi

Kierownik zespołu programistów

To zadanie wymaga już dużej wiedzy. Nie tylko związanej z programowaniem, ale również z zarządzaniem zespołem. Umówmy się – trudnym zespołem, często neurotycznych, zamkniętych w sobie ludzi. Nie zawsze oczywiście, zmienia się stereotyp informatyka, który jest brzydkim nieudacznikiem życiowym i dobrze, bo to jedna z fajniejszych grup zawodowych, świetni ludzie. Ale nie możemy spodziewać się, że kierowanie zespołem ludzi, z których każdy posiada dużą wiedzę w wąskim zakresie, będzie łatwe. Jeśli jednak jesteś dobry w programowaniu, a przy okazji ambitny, to jest to świetna ścieżka rozwoju dla Ciebie. Zarobki też są świetne.

wallpaperni