Blog

Mam dwie oferty pracy? Którą wybrać?

Wysłałeś kilkadziesiąt aplikacji do różnych firm. Dostałeś odpowiedzi z kilku miejsc, przeszedłeś jakieś 5 rozmów. Trzy poszły Ci świetnie i dostałeś trzy oferty. Jedną odrzuciłeś będąc zdziwionym, że ktoś w ogóle chce tam pracować. Pozostałeś z dwoma ofertami. Nie to nie jest popis moich umiejętności matematycznych. Czasami zdarza się sytuacja w której musisz wybrać pomiędzy dobrym a lepszym. Co wtedy?

Google

Google jest przyjacielem rekruterów. Google jest przyjacielem kandydatów. Google to bardzo przyjazna wyszukiwarka. Wpisz nazwy organizacji pod kolorowym logo tej firmy i zobacz jakie będą wyniki wyświetlania ich dotyczące. Sprawdź dokładnie opinie pracowników o obu miejscach pracy, dowiedz się jakie są średnie zarobki. Przy odrobinie zachodu można z łatwością dowiedzieć się o jakiej pensji można rozmawiać jeszcze na etapie negocjacji.

Sprawdź na LinkedIn kto najprawdopodobniej będzie Twoim przełożonym i poczytaj jakie są opinie jego współpracowników. Wybadaj jaka jest kultura organizacyjna firmy i zastanów się czy będziesz czuł się w niej dobrze. Brzmi jakby to było oczywiste? Wiele osób jednak dalej tego nie robi. Bądź krok do przodu. Wykorzystaj też własną sieć kontaktów zawodowych i zapytaj o opinię znajomych lub znajomych Twoich znajomych, którzy pracują lub mieli kontakt z firmą do której aplikujesz. 

Porównaj warunki

Finansowe, pozafinansowe, odległość od domu. Logistyka jest kluczem. Sprawdź, gdzie będzie Ci najwygodniej. Czasami lepiej zarobić kilkaset złotych mniej, a zaoszczędzić 40 minut dziennie na dojazdach. Większość osób przygotowuje takie informacje, ale nie można o nich zapominać. Dopasuj firmę, dla której miałbyś potencjalnie pracować do swojego stylu życia i wartości. Jeśli uprawiasz dużo sportu, a firma-matka nie oferuje karty sportowej, może warto wspomnieć o tym w czasie negocjacji. Pamiętajmy, że 8 godzin każdego dnia poświęcać będziesz pracując dla kogoś kto powinien Twoją pracę dobrze wynagradzać.

Kieruj się głosem serca

Jeśli wszystkie logiczne drogi i sposoby zawiodą to kieruj się intuicją. Poważnie! Czasami przeoczymy jakiś szczegół. Przypomnij sobie w której firmie czułeś się lepiej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pomyśl, którą z nich bardziej lubisz. Albo w której organizacji wartości są ci bliższe. Jeśli wybierasz pomiędzy dwoma całkowicie różnymi miejscami z dwóch skrajnie różnych branż – wybierz tę w której czujesz się pewniej. Jeśli wybierasz pomiędzy dwiema podobnymi firmami, skup się na wartościach albo na tym gdzie fotele wydawały się wygodniejsze. Pomyśl którą z nich chciałbyś w przyszłości reprezentować?

Plus i minus

Zimna kalkulacja w tego typu przypadkach sprawdza się najlepiej. Oceń argumenty przemawiające za i przeciw  podjęciu pracy w miejscach gdzie otrzymałeś oferty zatrudnienia. Emocje odłóż na bok, trawa jest zawsze bardziej zielona po drugiej stronie płotu. 😉

Powodzenia !

 wyzwania_copy