Blog

Jak przetrwać Święta bez pracy

Być może problem ten nie dotyczy każdego z nas. Wiem jednak, że wiele ośób, kiedy tylko zamykają się za nimi drzwi biura odczuwa delikatne ukłucie paniki. Jak to? Jutro tutaj nie przyjdę? Nie mówimy o sytuacji piąteczku, która jest sytuacją wyjątkową. Mówimy o tym, jak przetrwać świąteczną gonitwę, nie myśląc cały czas o pracy i o tym ile czeka nas roboty po powrocie z urlopu.

Wyłącz telefon

Służbowy. Nie zaglądaj to kto z pracy złozył Ci życzenia. Miał na to czas do 16.00 ostatniego dnia pracy. Zaraz po wyjściu z niej, wyłącz telefon. Nikt nie zasługuje na bycie bombardowanym świątecznymi sms-ami przy świątecznym stole, albo podczas święcenia jajek. To jest czas dla Ciebie, nie dla pracy.

Nie sprawdzaj maila

Każdy dostaje wiadomości, codziennie będziesz miał ich kilka na skrzynce. Pojawią się od klientów, którzy świętują w innym okresie w roku, albo od smutnych pracoholików, którzy nie potrafią odpocząć od pracy. Nie bądź jednym z nich. Nikt Ci nie odpisze na wiadomości, niczego nie zmienisz odpowiadając parę dni później. A tych, którym wydaje się, że to dobry moment na nękanie Cię wiadomościami, po prostu olej.

Zaangażuj się w domu

Poświęcasz dużo energii i zaangażowania w pracy. Skoro już nie pracujesz, zaangażuj się w życie rodziny. Oczywiście możnaby powiedzieć, że należy im się Twoja uwaga przez cały rok, ale darujmy sobie truizmy. Po prostu, skoro teraz masz więcej czasu, poświęć go rodzinie. Usiądź z nimi i napij sie herbaty. Obejrzyj durny film, przynieś ze sklepu czekoladowe zające, znajdź czas na gotowanie. Nie myśl o tym wszystkim projektowo, ciesz się, że są z Tobą.

Zamknij jak najwięcej projektów przed wolnym

Nie wszystko da się zamknąć. Ale jeśli to tylko możliwe, zrób to. Nie traktuj czasu w pracy, jako chwili rozluźnienia. Zrób jak najwięcej się da, żebyś nie musiał zaprzątać sobie tym głowy w trakcie chwil z rodziną. Wysyłanie maili z życzeniami potraktuj jako jeden ze swoich obowiązków, a potem: wyłącz telefon, służbowy komputer i ciesz się wolnym.

Tak po prostu: olej pracę przez Święta. Żadna firma bez Ciebie nie upadnie, nawet Twoja. Pamiętaj, że nawet Włodzimierz Putin wziął ostatnio 2 tygodnie wolnego, a to nie były jeszcze Święta.

Putin