Blog

Myślisz, że oferta pracy to już koniec trudnej drogi, którą jest proces rekrutacyjny? Otrzymałeś propozycję zatrudnienia, więc oddychasz z ulgą i z radością pakujesz do plecaka ulubiony kubek i zdjęcie dzieci? Zaczekaj!

Czas pomiędzy złożeniem przez pracodawcę oferty a pierwszym dniem pracy to świetny okres na negocjacje i ustalenie rzeczy, które mogły nie brzmieć dobrze w trakcie samej rozmowy. Warto go wykorzystać i nie przyjmować oferty „na gorąco” już w trakcie pierwszego telefonu z informacją zwrotną.

Home office

Wiesz, że raz na jakiś czas chciałbyś pracować w trybie home office, ale stwierdziłeś, że pytanie o taką możliwość w trakcie rozmowy będzie brzmieć roszczeniowo? Po otrzymaniu oferty jest na to czas. Pamiętaj, że pracodawca zadeklarował, że jesteś dla niego odpowiednim kandydatem do pracy. Stwarza to naprawdę duże możliwości, ponieważ często łatwiejsze jest pójście na pewne ustępstwa niż otwieranie kolejnego procesu rekrutacyjnego, który potrafi być bardzo długi. 

Zapytaj o możliwość i warunki pracy z domu. Jak często możesz sobie na to pozwolić, z jakim wyprzedzeniem należy to ustalać i czy konieczne są jakieś postanowienia formalne (np. aneks do umowy, wnioski składane do działu HR lub bezpośredniego przełożonego).

Wynagrodzenie

Jeśli chcesz zyskać szansę na podniesienie proponowanego wynagrodzenia, kuj żelazo póki gorące! Pamiętaj, że pracodawca, otwierając rekrutację na dane stanowisko, rzadko ma możliwość zaproponowania tylko jednej, konkretnej kwoty. Najczęściej zarobki ujęte są w tak zwane widełki, a jeśli kandydat jest naprawdę dobry, nawet to można negocjować. Może okazać się, że coś, co będzie znaczącą podwyżką dla Ciebie, dla firmy okaże się całkowicie akceptowalne i bardziej opłacalne niż szukanie innej osoby. Dla pracodawcy poświęcony czas jest często ważniejszy niż pieniądze.

Wakacje

Odrobinę niezręczna, jednak nierzadko spotykana kwestia i dylemat wielu świeżo zatrudnionych. Jeszcze w poprzedniej pracy zaplanowałeś sobie urlop. Bilety już kupione, hotel zarezerwowany, wszystko dopięte na ostatni guzik. Czy można zacząć nową pracę od wakacji np. po dwóch tygodniach od zatrudnienia? Nie jest to najbardziej komfortowa sytuacja, ale tak, można. Ważne, żeby poinformować o tym pracodawcę jeszcze przed przyjęciem oferty. Stawiamy, że nie będzie mieć nic przeciwko – nawet nie wiesz, jak często spotyka się z taką sytuacją. W końcu sezon urlopowy to nie powód, żeby zawieszać proces rekrutacyjny, prawda?

Elastyczne godziny pracy

Czas pracy również może być punktem podlegającym negocjacjom. Być może preferujesz rozpoczynać pracę o 7 i wychodzić z niej dwie godziny wcześniej niż Twoi koledzy? Lub wręcz przeciwnie – nie jesteś w stanie zwlec się z łóżka o 8, ale nie masz nic przeciwko byciu ostatnią osobą wychodzącą z biura? Pytaj, negocjuj. Elastyczny czas pracy jest w tej chwili jednym z najbardziej pożądanych benefitów przy zatrudnieniu, z czego pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę!

Nie działaj „na gorąco”. Po otrzymaniu oferty podziękuj, weź kartkę papieru i wynotuj wszystkie ważne z Twojego punktu widzenia kwestie, które mogą podlegać negocjacji na Twoją korzyść. To pozwoli Ci usystematyzować potrzeby i lepiej przygotować się na kolejną rozmowę z pracodawcą.

PLANUJESZ ZMIANĘ PRACY?

JOB HUNTER – EXECUTIVE OUTPLACEMENT

Program Job Hunter, stworzyliśmy po to, aby ułatwić ci sprawne dokonanie zmian zawodowych i zdobycie pracy, która daje satysfakcję i poczucie spełnienia zawodowego.

Dodaj komentarz

Connect with:
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *