Blog

Idealne CV. Część 1.

Rekruter spędzi nad Twoim CV nie więcej niż 6 sekund, zanim podejmie decyzję, czy przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji. Co wobec tego wpływa na wybór HR Managera? Bezdyskusyjnie profesjonalnie napisane CV jest gwarancją otrzymania wymarzonej posady. Niepokorny Rekruter pisał niedawno o rzekomych, nigdy nieudowodnionych powiązaniach kandydatów z rekruterami. Zapewniam Was, że taka rzeczywistość istnieje tylko w bardzo wyimaginowanej wyobraźni ludzi poszukujących zatrudnienia. I to tych, którzy nie lubią się przemęczać. Krótko mówiąc, CV trzeba dopracować.

Dołącz link Twojego profilu z LinkedIn lub GoldenLine

86% HR Managerów przyznaje, że przegląda zawodowe profile osób biorących udział w rekrutacji. Między innymi dlatego, żeby nie pomylić Was z kimś innym. W czasach cyfrowego CV rola portali społecznościowych w procesach rekrutacyjnych jest kluczowa. LinkedIn i GoldenLine to tylko przykłady dwóch największych portali HR-owych w Polsce.

Odróżnij swoje imię

Jeżeli Twoje imię lub nazwisko jest zbyt popularne dołóż do niego drugie imię lub sam inicjał. W Polsce żyje wielu Janów Nowaków, mniej jest natomiast Janów, Tomaszów Nowaków lub Janów, T. Nowaków. Pamiętaj, żeby konsekwentnie podpisywać w ten sam sposób wszystkie Twoje profile w mediach społecznościowych.

Dedykowany telefon i skrzynka mailowa

Wybierz numer telefonu, do którego masz bezwzględny dostęp i możesz kontrolować pocztę głosową (rekruterzy, w przeciwieństwie do naszych znajomych, nagrywają się). Upewnij się, że nikt oprócz Ciebie nie odbierze tego telefonu. Rekruter nie listonosz, nie dzwoni dwa razy. Te same zasady dotyczą adresu e-mail.

Zamiast celów zawodowych krótkie podsumowanie kompetencji

Wyobraź sobie podróż windą z 10 piętra na parter, to jest czas, w którym musisz się zmieścić opowiadając Twojemu rozmówcy o doświadczeniach zawodowych. Nie wypisuj więcej niż mógłbyś potem odczytać w 30 sekund. Napisz w tym miejscu kto Ty jesteś i czego Twój przyszły pracodawca może od Ciebie oczekiwać. Powinieneś się zmieścić w maksymalnie 5 zdaniach. Pisz zwięźle i nie przechwalaj się.

Odwrotny porządek chronologiczny

To pomaga rekruterowi prześledzić, co robiłeś przez ostatnie lata oraz zrozumieć w jaki sposób zajmowane posady wpłynęły na Twoje aktualne kompetencje zawodowe. A wszystko co pomaga rekruterowi – może pomóc również Tobie, taka „oczywista oczywistość” rodem z branży HR.

Opis firmy

Dla rekrutera wielkość firmy ma znaczenie. To dość istotne, czy byłeś dyrektorem/managerem w małej, rodzinnej firmie, czy w dużej, międzynarodowej korporacji. Opis firmy zdradzi również rekruterowi branżę, w której pracowałeś. Praca księgowego w klinice dentystycznej różni się od tej samej posady zajmowanej na przykład w fabryce zabawek.

Co za dużo…

Rekruterzy przeglądają dziennie setki aplikacji. Poświęć czas na usystematyzowanie i wybranie tylko tych kompetencji i atrybutów, które czynią Cię idealnym kandydatem. Ciężko się czyta naćkane dużą ilością tekstu akapity.

Ciąg dalszy nastąpi. W przyszły poniedziałek kolejna porcja porad jak powinno wyglądać Twoje idealne CV.

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

Consultant at Career & CV Experts
Wspieram firmy w obszarze rekrutacji oraz definiowania skutecznych strategii Emloyer Branding. Współpracuję też z managerami oraz specjalistami, którzy są w trakcie zmian zawodowych i pomagam im przejść przez ten proces krok po kroku. Ode mnie zawsze otrzymasz informację zwrotną.
Piotr Jabłoński

Latest posts by Piotr Jabłoński (see all)