Blog

Idealne CV. Część 1.

Rekruter spędzi nad Twoim CV nie więcej niż 6 sekund, zanim podejmie decyzję, czy przejdziesz do kolejnego etapu rekrutacji. Co wobec tego wpływa na wybór HR Managera? Bezdyskusyjnie profesjonalnie napisane CV jest gwarancją otrzymania wymarzonej posady. Niepokorny Rekruter pisał niedawno o rzekomych, nigdy nieudowodnionych powiązaniach kandydatów z rekruterami. Zapewniam Was, że taka rzeczywistość istnieje tylko w bardzo wyimaginowanej wyobraźni ludzi poszukujących zatrudnienia. I to tych, którzy nie lubią się przemęczać. Krótko mówiąc, CV trzeba dopracować.

Dołącz link Twojego profilu z LinkedIn lub GoldenLine

86% HR Managerów przyznaje, że przegląda zawodowe profile osób biorących udział w rekrutacji. Między innymi dlatego, żeby nie pomylić Was z kimś innym. W czasach cyfrowego CV rola portali społecznościowych w procesach rekrutacyjnych jest kluczowa. LinkedIn i GoldenLine to tylko przykłady dwóch największych portali HR-owych w Polsce.

Odróżnij swoje imię

Jeżeli Twoje imię lub nazwisko jest zbyt popularne dołóż do niego drugie imię lub sam inicjał. W Polsce żyje wielu Janów Nowaków, mniej jest natomiast Janów, Tomaszów Nowaków lub Janów, T. Nowaków. Pamiętaj, żeby konsekwentnie podpisywać w ten sam sposób wszystkie Twoje profile w mediach społecznościowych.

Dedykowany telefon i skrzynka mailowa

Wybierz numer telefonu, do którego masz bezwzględny dostęp i możesz kontrolować pocztę głosową (rekruterzy, w przeciwieństwie do naszych znajomych, nagrywają się). Upewnij się, że nikt oprócz Ciebie nie odbierze tego telefonu. Rekruter nie listonosz, nie dzwoni dwa razy. Te same zasady dotyczą adresu e-mail.

Zamiast celów zawodowych krótkie podsumowanie kompetencji

Wyobraź sobie podróż windą z 10 piętra na parter, to jest czas, w którym musisz się zmieścić opowiadając Twojemu rozmówcy o doświadczeniach zawodowych. Nie wypisuj więcej niż mógłbyś potem odczytać w 30 sekund. Napisz w tym miejscu kto Ty jesteś i czego Twój przyszły pracodawca może od Ciebie oczekiwać. Powinieneś się zmieścić w maksymalnie 5 zdaniach. Pisz zwięźle i nie przechwalaj się.

Odwrotny porządek chronologiczny

To pomaga rekruterowi prześledzić, co robiłeś przez ostatnie lata oraz zrozumieć w jaki sposób zajmowane posady wpłynęły na Twoje aktualne kompetencje zawodowe. A wszystko co pomaga rekruterowi – może pomóc również Tobie, taka „oczywista oczywistość” rodem z branży HR.

Opis firmy

Dla rekrutera wielkość firmy ma znaczenie. To dość istotne, czy byłeś dyrektorem/managerem w małej, rodzinnej firmie, czy w dużej, międzynarodowej korporacji. Opis firmy zdradzi również rekruterowi branżę, w której pracowałeś. Praca księgowego w klinice dentystycznej różni się od tej samej posady zajmowanej na przykład w fabryce zabawek.

Co za dużo…

Rekruterzy przeglądają dziennie setki aplikacji. Poświęć czas na usystematyzowanie i wybranie tylko tych kompetencji i atrybutów, które czynią Cię idealnym kandydatem. Ciężko się czyta naćkane dużą ilością tekstu akapity. Ciąg dalszy nastąpi. W przyszły poniedziałek kolejna porcja porad jak powinno wyglądać Twoje idealne CV.
Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

CEO & Founder & Career Consultant at Career & CV Experts
Były rekruter, zdobywał doświadczenie w firmach doradztwa personalnego i w wewnętrznych działach HR. Przeprowadził ponad 200 procesów rekrutacyjnych na różne szczeble stanowisk dla polskich i międzynarodowych organizacji.

Szum informacyjny, brak wiedzy kandydatów na temat mechanizmów rządzących rynkiem pracy w epoce mediów społecznościowych oraz kłopoty w komunikacji na linii: kandydat - rekruter - pracodawca, zainspirowały go do przejścia na „trzecią stronę mocy” i założenia firmy doradczej Career & CV Experts (http://cvexpert.pl/). Gdzie wraz zespołem Konsultantów od ponad 5 lat, skutecznie wspiera swoich Klientów w podejmowaniu strategicznych decyzji, związanych z rozwojem ich karier oraz efektywnym poruszaniu się po rynku pracy.

Wierzy, że gdyby przynajmniej połowa kandydatów, którzy nie otrzymali obiecanej informacji zwrotnej od rekruterów, zamiast obrażać się na nich, nagłośniłaby sprawę w mediach społecznościowych, to zjawisko szybko przestałoby istnieć.
Piotr Jabłoński