Blog

Humaniści pilnie poszukiwani

Obserwujemy nowy trend na rynku pracy – pracodawcy zwrócili się wyraźnie w kierunku zatrudniania osób z humanistycznym wykształceniem. Biura karier na humanistycznych uniwerystetach przeżywają prawdziwe oblężenie. Nie interesuje nas twarda fachowa wiedza, teraz liczą się umiejętności miękkie ­­– mówi dla CV Expert Piotr, przedsiębiorca z Warszawy.

Jak wiadomo już od dawna, nie ma nikogo lepszego w obsłudze klienta, niż dobry fachowiec po pedagogice. Klienci sa jak dzieci ­– tłumaczy Anna, pedagog, która zrezygnowała z kariery przedszkolanki dla pracy w jednym z największych zagranicznych koncernów – na początku miała opory, ale po tym, jak Headhunter skontaktował się ze mną po raz piąty, proponując coraz to lepsze warunki, ustapiłam.

W podobnej sytuacji są absolwencji filozofii, socjologii i politologii. Rekruterzy zadręczają ich telefonami. Czasami nawet 3 dziennie. Mówi się, że trend na rynku pracy obrócił się o 180 stopni. Nikt nie jest już zainteresowany zatrudnianiem inżynierów. Eksperci szacują, że do 2017 roku stopa zatrudnienia osób z wykształceniem humanistycznym wzrośnie o kolejne 15%.

Analitycy nie są zaskoczeni. Przewidywaliśmy taką sytuację już od dawna. Nie bez powodu wszyscy absolwenci dziennikarstwa znaleźli zatrudnienie jeszcze w trakcie studiów. Trendy się zmieniają, nadchodzi nowe.

Już od dawna na rynku pracy od specjalistycznej wiedzy bardziej liczy się znajomość faktów historycznych i wiedza ogólna. Co będzie dalej, pozostaje nam tylko zgadywać.

matejko