Blog

Globalne CV – czy wiesz, jak je stworzyć?

Po wynikach wyborów rozglądasz się za nową pracą w innym kraju? Dobrze trafiłeś. W poprzednim wpisie przekonaliśmy Cię, że wysoka pozycja wymaga posiadania starannie przygotowanego życiorysu, który zaprezentuje Twoje kompetencje na arenie światowej. Dzisiaj chcemy pokazać, na co zwrócić uwagę już w trakcie przygotowania takiego dokumentu. Tych kilka punktów pomoże Ci stworzyć CV, z którym wystartujesz w rekrutacjach do międzynarodowych firm – zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

  1. Dbaj o język. Na wysokim stanowisku nie możesz sobie pozwolić na najmniejszy błąd w angielskiej pisowni (bo oczywiście Twoje CV będzie właśnie w tym języku). Do przetłumaczenia życiorysu najlepiej zatrudnić profesjonalnego tłumacza specjalizującego się w tego typu dokumentach. Taka osoba wyłapie istotne szczegóły i dopilnuje, żeby język tekstu pasował do stanowiska i specyfiki kulturowej. Perfekcyjne tłumaczenie CV to absolutna podstawa, nie warto więc na tym oszczędzać – nawet wtedy, kiedy jesteś przekonany, że Twoja znajomość języka jest doskonała. Pomyłka może Cię ośmieszyć i zdyskwalifikować w procesie rekrutacji.
  2. Przedstaw siebie i swoje kompetencje w kontekście międzynarodowym. Wyróżnij wszystkie zdarzenia i projekty, które wymagały od Ciebie pracy z wielokulturowością. Takimi punktami są praca w obcym języku, podróże służbowe i oddelegowania do innego kraju, jak również fakt, że firmy w których pracowałeś posiadały oddziały zagranicą. Globalny pracodawca zwraca uwagę nie tylko na Twoje „twarde” kompetencje, lecz także na cechy osobowości. Zazwyczaj chce wiedzieć, czy będziesz dobrym współpracownikiem w środowisku międzynarodowym. Jeśli możesz – podkreśl efektywne zarządzanie zróżnicowaną grupą ludzi i swój entuzjazm związany z takimi wyzwaniami.
  3. Jeżeli wysyłasz CV do innego kraju, zapoznaj się z jego preferencjami estetycznymi i skoryguj ewentualne błędy. Niezależnie od miejsca zamieszkania życiorys menadżera powinien prezentować się poważnie i profesjonalnie, jednak warto wiedzieć, czy w innym miejscu rekruterzy nie reagują negatywnie np. na konkretny kolor lub ułożenie informacji. Taki research powinieneś zrobić również wtedy, kiedy masz zamiar zmienić branżę.
  4. Pamiętaj o tym, żeby pisać konkretnie i nie lać wody – w tym przypadku zasada tworzenia CV jest raczej uniwersalna. Pokaż przyszłemu pracodawcy, że masz świadomość tego, co jest najważniejsze w pracy w międzynarodowym środowisku. To pozwoli dać Ci szanse nawet wtedy, kiedy nie wszystkie kompetencje będą na najwyższym poziomie – w końcu świadomy menadżer posiada lepsze narzędzia do pracy nad sobą. Poza znajomością koniecznego w pracy języka obcego wyraź także chęć nauczenia się kolejnych – być może w przyszłości będzie to niezbędne.
  5. Unikaj stosowania gotowych, ogólnodostępnych szablonów, które reklamowane są przez swoich twórców jako wzór „światowego” CV. Nie chcesz zniknąć w tłumie lub zirytować rekrutera, który codziennie ogląda dziesiątki tych samych życiorysów. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalisty, który stworzy dla Ciebie unikalny dokument łączący odpowiednią formę z podkreśleniem Twojej wyjątkowości jako pracownika.

Znasz już wszystkie kroki? Czas na działanie! Globalne wyzwania czekają na Twój ruch.

✪ Like  ✪ Share ✪ Comment
www.cvexpert.plfb.com/cvexpert linkedin.com/company/cv-expert ►instagram.com/cvexpert/twitter.com/cvexpertpl

Dodaj komentarz

Connect with:
Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *