Blog

Executive coaching – jak efektywnie wykorzystać w procesie zmiany?

Umiejętne przechodzenie przez proces zmiany, jak również zdolność odpowiedniego zakomunikowania i ułatwienia jej swoim podwładnym to kompetencja wymagana praktycznie u każdego menadżera wyższego szczebla. Wiąże się to z szeregiem poważnych zadań wymagających profesjonalnego i przemyślanego podejścia. Executive coaching może być odpowiednim wyborem dla wszystkich liderów, którzy czują, że w czasie przeobrażania się firmy chcą dać z siebie jak najwięcej. W końcu to właśnie w trudnych sytuacjach umiejętności kierownicze są wykorzystywane w maksymalnym stopniu. Dlaczego executive coaching to dobry pomysł i jak wykorzystać go w przebiegu zmian?

Nauczysz się lepiej rozpoznawać potrzeby innych

Zazwyczaj zmiana w organizacji wywołuje – przynajmniej na początku – negatywne emocje. Co się z tym wiąże? Czy wciąż możemy czuć poczucie bezpieczeństwa? Czy ktoś powinien bać się o swoje stanowisko? Zarządzanie zespołem, któremu często wydaje się, że traci grunt pod nogami lub będzie zmuszony do zmiany sposobu pracy, nie jest proste. Czasem jednak wystarczy pogłębiona obserwacja i umiejętność identyfikacji potrzeb poszczególnych członków grupy, żeby dać im w zamian coś wartościowego (i przy tym realnego). Doświadczony specjalista podpowie Ci, jak to zrobić.

Umiejętnie połączysz zmianę z misją organizacji

Wszystkie procesy w organizacji powinny być spójne z jej głównymi wartościami i misją. Twój zespół, szczególnie jeśli jest w firmie od dawna, musi zdawać sobie sprawę z tej spójności. Pomoże to w zobaczeniu sensu zmiany, a w rzeczy sensowne o wiele łatwiej się włączyć i z nimi zidentyfikować. Executive coaching przypomni Ci, że głębsze rozumienie misji, umiejętność jej przedstawienia i połączenia z wszystkim, co dzieje się w organizacji to Twój obowiązek.

Potrenujesz najtrudniejsze momenty

Zmiany służą temu, żeby poprawić kondycję organizacji. Nierzadko – niestety – wiąże się to z poważnymi redukcjami kadrowymi. Umiejętność zwalniania pracowników to jedna z najważniejszych kompetencji dobrego menadżera. W trakcie sesji ze specjalistą dowiesz się, o jakich elementach prawa pracy pamiętać w trakcie tej niełatwej rozmowy, jak radzić sobie z różnymi typami reakcji na przykrą informację i czym tak naprawdę jest etyczne zwolnienie pracownika. Pomoże Ci w tym praca na wcześniejszych doświadczeniach i dokładne analizy przypadków.

Kiedy jest najwłaściwsza pora na podjęcie decyzji o rozpoczęciu procesu executive coachingu? Z perspektywy wykorzystania zdobytych umiejętności w procesie zmiany, najlepiej pracę z coachem zaplanować na okres, w którym w organizacji jest raczej spokojnie. Zmiany przyjdą na pewno – jako doświadczony pracownik bez wątpienia masz tego świadomość. Warto, żebyś już wcześniej był przygotowany i umiejętnie radził sobie z niewesołymi nastrojami, kiedy wybije godzina zero. Zarządzanie zespołem w trakcie organizacyjnych przekształceń to nie jedyna rzecz, którą możesz rozwinąć podczas sesji coachingowych przeznaczonych dla menadżerów wyższego szczebla. W kolejnych tekstach postaramy się przybliżyć inne kompetencje, które mogą zostać rozwinięte właśnie w ten sposób.

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

Consultant at Career & CV Experts
Wspieram firmy w obszarze rekrutacji oraz definiowania skutecznych strategii Emloyer Branding. Współpracuję też z managerami oraz specjalistami, którzy są w trakcie zmian zawodowych i pomagam im przejść przez ten proces krok po kroku. Ode mnie zawsze otrzymasz informację zwrotną.
Piotr Jabłoński

Latest posts by Piotr Jabłoński (see all)