Blog

Praca z szefem idiotą czy ryzyko zmiany? Dlaczego nie mogę znaleźć dobrej pracy? Oto 11 powodów takiego stanu rzeczy:

 1. Boisz się wyjść ze swojej strefy komfortu. Mimo, że w miejscu gdzie pracujesz sytuacja jest coraz gorsza to decyzję o zmianie odkładasz z dnia na dzień. Wychodzisz z założenia: „Robota może i głupawa, ale za to pewna”. Praca z szefem idiotą czy podjęcie ryzyka zmiany? Wybór należy do Ciebie!
 2. Straciłeś orientację na rynku pracy. Dawno nie szukałeś pracy bo nie musiałeś tego robić. Ostatnie lata spędziłeś w jednej firmie na ciepłej posadce. Kiedy pojawiły się redukcje etatów „obudziłeś się z ręką w nocniku”. Wygrzebałeś swoje stare CV, na szybko dopisałeś zakres obowiązków i rozesłałeś do swoich znajomych, którzy obiecali Ci pomóc. Obiecywali, ale jak do tej pory się nie odzywają. Jak myślisz dlaczego? Rynek się zmienił, a Ty musisz dopasować swoje działania do jego wymagań. Góra nie przyjdzie do Mahometa…
 3. Działasz chaotycznie. Jesteś jak dziecko we mgle. Na początku miałeś określoną strategię. Kontrolowałeś swoje działania. Wraz z upływem czasu i brakiem sukcesów pojawiła się frustracja. Teraz rozsyłasz CV „hurtowo” lub robisz to sporadycznie bo straciłeś wiarę we własne możliwości. Poszukiwanie pracy to praca na pełen etat! Trzeba działać systemowo.
 4. Narzekasz, że jest mało ofert pracy w Twojej branży. Czy słyszałeś o takim zjawisku jak ukryty rynek pracy? Większość ofert pracy nie jest publikowanych. Pytanie jak do nich dotrzeć?
 5. Szukasz pracy skupiając się na ogłoszeniach. Pracuj.pl to praktycznie monopolista i konkurencja wśród kandydatów jest tam bardzo duża. Zastanów się co możesz zrobić żeby rekruter zwrócił uwagę na Twoją aplikację?
 6. Masz jedną wersję CV w której jest wszystko i nic. Może warto profilować CV pod konkretne oferty lub możliwe ścieżki rozwoju kariery? Postaw się w roli rekrutera który dostaje setki CV kandydatów. Czy miałbyś czas dokładnie przeszukiwać CV pod kątem wymaganych kompetencji? Wypunktuj swoje atuty.
 7. Wstydzisz się mówić o swoich sukcesach. W Twoim CV jest miejsce tylko na suche fakty. Nie piszesz o osiągnięciach bo uważasz, że chwalenie się będzie źle odebrane. Brawo Twoja „polaczkowatość” znowu bierze górę. CV ma za zadanie sprzedać najlepszy „towar” na rynku którym jesteś Ty!
 8. Jesteś utwierdzony w przekonaniu, że dobrą pracę w Polsce można znaleźć tylko po znajomości. Takie rzeczy to tylko w PSL, ale coś w tym jest…, rekrutacja przez polecenia to jeden z najlepszych sposobów znalezienia dobrego pracownika. Poręczyłbyś swoją „głową” za osobę którą polecasz? Nie mówimy tutaj o nepotyzmie, ale o programach rekomendacji popularnych w wielu firmach. Za taką rekomendację można zgarnąć extra kasę lub inne benefity.
 9. Bo to wina Tuska! Uważasz, że przyczyną Twoich niepowodzeń jest sytuacja na rynku pracy. Pracy nie ma to czekamy aż będzie lepiej. Nie będzie lepiej. Dopóki nie zmienisz swojego myślenia nic się nie zmieni.
 10. Zamiast działać aktywnie marnujesz czas i energię na narzekanie. Ok, jesteś sfrustrowany sytuacją, kasa się kończy, długi rosną, a Ty coraz więcej czasu spędzasz na forach internetowych. Jeśli masz siłę do tego aby narzekać to pewnie będziesz miał też energię to aktywnego poszukiwania pracy. Otwórz umysł.
 11. Masz opór przed aktywnym wejściem na rynek pracy. Bo nie wiesz gdzie? Nie wiesz jak? Nie wiesz czy to przyniesie efekt? Nie dowiesz się dopóki nie spróbujesz. Nic nie stracisz, a możesz tylko zyskać.

Teraz uspokój tętno, weź głęboki oddech i pomyśl co możesz zrobić żeby Twoje działania stały się skuteczne?

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

Consultant at Career & CV Experts
Wspieram firmy w obszarze rekrutacji oraz definiowania skutecznych strategii Emloyer Branding. Współpracuję też z managerami oraz specjalistami, którzy są w trakcie zmian zawodowych i pomagam im przejść przez ten proces krok po kroku. Ode mnie zawsze otrzymasz informację zwrotną.
Piotr Jabłoński

Latest posts by Piotr Jabłoński (see all)