Blog

Na początku ustalmy – kłamstwa nie są dobre! Ale… czy alternatywą zawsze jest mówienie absolutnie wszystkiego jak na spowiedzi?  Niekoniecznie. Szczególnie podczas rozmowy rekrutacyjnej, kiedy to chcemy przedstawić się w jak najlepszym świetle. Zanim więc rozpoczniesz nerwowy słowotok, zastanów się, jakich rzeczy lepiej nie mówić na takim spotkaniu.

Festiwal żalów

Odchodzisz z pracy lub ją straciłeś. W obu przypadkach prawdopodobnie nie myślisz już o niej w samych superlatywach. Rekruter zdaje sobie z tego sprawę. Przecież nie zmieniałbyś pracy, gdyby poprzednia w pełni Cię satysfakcjonowała. Niektórzy myślą, że oczerniając swojego byłego pracodawcę przypodobają się rekruterowi i udowodnią, że są naprawdę zdeterminowani, żeby znaleźć nowe zajęcie.

Niestety, osoby, które decydują o zatrudnieniu, cenią dojrzałość, a w tym pozytywne kończenie wcześniejszych relacji zawodowych i niepalenie za sobą mostów. W końcu ludzie często powtarzają swoje zachowania, więc nie zdziw się, jeśli ktoś pomyśli, że za pół roku będziesz narzekać na kolejnej rozmowie.

Szybki Bill

Jesteś ciągle w biegu – znamy, rozumiemy. Jednak spotkanie rekrutacyjne wymaga pełnego skupienia i wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu. Niech Twoim pierwszym po podaniu ręki pytaniem nie będzie „Jak długo potrwa spotkanie? Za godzinę mam następne…”.

Nie zapomnij też o wyłączeniu telefonu, a jeśli tego nie zrobisz i złośliwy aparat zacznie dzwonić – pod żadnym pozorem nie przerywaj rozmowy, pytając czy możesz na 5 minut wyjść (chyba, że dzwoni Twoja żona, której termin porodu przewidziano na dzień spotkania – wtedy odbierz!).

Spoko, ekstra, fun

Często w sytuacjach stresowych popadamy w słowotok i zupełnie zapominamy o elokwencji. Rekruterzy wiedzą o tym i często przymykają oczy na „eeee” i mniej składne wypowiedzi. Zupełną inną bajką są kolokwializmy i wulgaryzmy. Nie próbuj spoufalać się ze swoim rozmówcą w ten sposób – najpewniej osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego.

"To jest w moim CV"

To oczywiste, że wszystkie najistotniejsze informacje na swój temat umieściłeś w CV i możesz oczekiwać od rekrutera, że w trakcie spotkania zna je już na pamięć. No… niezupełnie. Nie zdziw się, kiedy zostaniesz zapytany o wcześniejsze doświadczenie zawodowe, chociaż dokładnie je opisałeś. Wymowne wskazywanie palcem na dokument nie jest dobrym pomysłem. Po prostu odpowiedz na zadane pytanie i postaraj się dodać kilka nowych informacji.

Desperacja

Wszyscy przechodzimy przez trudne okresy, a poszukiwanie pracy nie ułatwia sprawy. Jednak rozmowa rekrutacyjna to nie wizyta u psychoterapeuty ani spotkanie z przyjacielem. Próby zdobycia pracy „na litość” i wielokrotne podkreślanie, jak bardzo potrzebujesz tego stanowiska nie przybliżą Cię do sukcesu. Zamiast pokazywania desperacji, postaw na umiejętne przedstawienie swoich kompetencji.

Dla bezpieczeństwa radzimy również nie przyznawać się, że odwiedziłeś wszystkie profile w mediach społecznościowych swoich potencjalnych przełożonych i wiesz, gdzie chodzą na kawę oraz jak mają na imię ich dzieci…

PLANUJESZ ZMIANĘ PRACY?

CAREER SPRINT – KONSULTACJE KARIERY

To idealne rozwiązanie dla tych, którzy rozważają zmiany zawodowe lub aktywnie szukają nowego miejsca pracy i potrzebują szybkiego wsparcia w rozwiązaniu swoich karierowych dylematów. W trakcie 90 minutowych, intensywnych konsultacji w Warszawie lub przez Skype, otrzymasz maksimum wiedzy i informacji z rynku pracy, prosto od aktywnego zawodowo rekrutera.

Dodaj komentarz

Connect with:




Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *