Blog

Na rynku pracy jesteś produktem. Musisz się sprzedać!

Masz dość szefa i jego świty. Atmosfera panująca w firmie jest daleka od ideału. Czas zmienić środowisko, poszukiwać ciekawszych wyzwań poza firmą. Gratulacje! Pierwszy krok już zrobiłeś, zacząłeś myśleć w tym kierunku. Opuszczasz może nie doskonałe ,ale przewidywalne i pozornie bezpieczne środowisko. Decydujesz się na konfrontację z rynkiem pracy, pełnym zagrożeń ze strony podstępnych i czyhających na każde Twoje potknięcie rekruterów.

Zanim rzucisz papier.

Oceń swoje szanse i zagrożenia związane z wejściem na rynek pracy. Nie możesz kierować się emocjami. Przeprowadź szczerą analizę swoich mocnych i słabych stron. Zrób chłodną kalkulację plusów i minusów tej decyzji. Jej wynik będzie świadczył o tym czy jest sens podejmować ryzyko. Kroki które stawiasz nie mogą być podejmowane pod wpływem chwili. Przygotuj plan działania na wypadek niepowodzenia.

Nie taki rynek pracy straszny jak go media malują.

Pamiętaj, że media pokazują to co chcesz zobaczyć. Pogłoski o szalejącym kryzysie, rosnącym bezrobociu i jego ofiarach dobrze się sprzedają. Czytelnik chętnie to kupuje bo chce utwierdzać się w przekonaniu i szukać usprawiedliwień dla swojego marnego losu. Skoro nie ma pracy to nie będę jej szukał. Po co podejmować ryzyko? Zastaję tam gdzie jestem. Prawda jest taka, że na rynku pracy jest wiele ofert. Niestety kandydaci nie potrafią do nich dotrzeć. Paradoksanlnie pracodawcy narzekają na słabą jakość aplikacji i dużą ilość zgłoszeń. Ogłoszenia publikowane na portalach to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Kluczem do sukcesu jest dotarcie do ofert które nie są otwarcie publikowane. Żeby to zrobić musisz myśleć jak rekruter.

Od czego zacząć żeby nie popełnić rekrutacyjnego falstartu?

Ustal strategię działania. Poszukujący pracy często lekceważą ten etap. Po początkowej euforii i kilku wysłanych CV na ogłoszenia pojawiają się obawy. Brak odpowiedzi na złożone aplikacje, potęguje  poziom lęku. Pojawia się frustracja. Twoje działania stają się chaotyczne. Mając dobry plan kontrolujesz sytuację!

Planuj albo giń.

Im bardziej szczegółowo zaplanujesz poszczególne etapy działania, tym łatwiej będzie Ci zrealizować cel. Tak cel nie marzenie. Nie uwierzysz ile razy pytając Klientów czy Kandydatów o to gdzie będą za 5 lat, słyszę odpowiedź zaczynającą się od słów: Chciałbym /chciałbym być w …. Na kolejne pytanie o to jak zamierzasz zrealizować swoje zamiary, większość nie potrafi udzielić spójnej odpowiedzi. Żyjemy marzeniami. Nie definujemy odpowiednio celów. W oczach rekrutera o wiele lepiej wypada kandydat, który ma pomysł na siebie, wie co będzie robił w przyszłości i potrafi przekonująco opisać etapy realizacji celu. Planowanie ważne jest szczególnie w procesie wdrażania zmian zawodowych. Pamiętaj, że dobrze zdefiniowany cel musi być przede wszystkim prosty, realny, mierzalny, osiągalny i określony w czasie.

Określ etapy i czas realizacji.

Nie możesz zakładać, że w ciągu miesiąca od zakończenia pracy w firmie, dostaniesz ofertę marzeń. Może się tak zdarzyć i statystycznie masz większe prawdopodobieństwo niż trafienie szóstki w totka. Szczerze życzę Ci takiego scenariusza. Uważaj jednak bo szybko możesz się rozczarować. Daj sobie czas realizacji możliwy do osiągnięcia. Określ poszczególne etapy działania i zaplanuj je odpowiednio w czasie. Przygotuj się na niepowodzenia. Musisz być gotów na zmianę strategii, jeśli ta którą stosujesz jest nieskuteczna. Wyobraź sobie co zrobisz kiedy na Twoje drodze pojawi się przeszkoda. Jak sobie z nią poradzisz?

Jesteś produktem. Opakuj się i sprzedaj.

Wchodząc na rynek pracy warto wiedzieć o tym, że czy tego chcesz czy nie to musisz aktywnie sprzedawać. Proces rekrutacji to w gruncie rzeczy cykl sprzedażowy. Pracodawca kupuje Twój czas w zamian za to daje Ci poczucie bezpieczeństwa w postaci stałej pensji i dodatkowych benefitów. Przekonaj go, że decydując się na wybór Twojej oferty, otrzyma więcej korzyści niż kupując od Twoich konkurentów. Brzmi brutalnie, ale to Ty jesteś produktem. Musisz zadbać o odpowiednie przedstawienie zalet i korzyści wynikających z zakupu. Pamiętaj też, że ładnie opakowany produkt, pozbawiony jakości to bubel.

Kanały promocji produktu.

Jeśli masz już dobry produkt. Jesteś pewien jego jakości. Wiesz co Klient może zyskać decydując się na zakup. To teraz musisz znaleźć klienta który to kupi. Określ strategię dystrybucji i kanały sprzedaży. Jeśli jest taka konieczność to wykreuj potrzebę na rynku. Do potencjalnych zainteresowanych docieraj bezpośrednio. Stwórz target listę firm, które mogą być zainteresowane zakupem tego unikalnego produktu. Omijaj pośredników chyba, że to headhunterzy cieszący się renomą na rynku.

Zyskaj przewagę nad konkurencją.

Wykorzystaj to, że Twoi konkurenci biją głową w mur stosując standardowe i mało skuteczne metody poszukiwań pracy. Nie rezygnuj z wysyłania CV na ogłoszenia, ale pamiętaj o tym że zawsze musi to być oferta szyta na miarę. Skup się na jakości. Rekruter który otworzy Twoje CV musi być przekonany do tego, że to właśnie Ciebie ma zaprosić na spotkanie. Większość osób tego nie robi lub robi to niewłaściwie.

Działaj systemowo i bądź elastyczny.

Poszukiwanie pracy to praca na pełen etat. Z takiego założenia musisz wychodzić żeby dojść do upragnionego celu. Duży cel rozbij na mniejsze. Łatwiejsze do realizacji. Naturalne jest to, że poziom Twojej motywacji może ulegać wahaniom. Twoje samopoczucie zdecydowanie poprawi się wraz z pierwszymi sukcesami, którymi będą zaproszenia na spotkania rekrutacyjne. Twoim pierwszym celem jest przecież spotkanie z potencjalnym Klientem, gdzie będziesz mógł bezpośrednio poznać potrzeby kupującego, zaprezentować produkt i jego możliwości. Nie zrażaj się niepowodzeniami. Jeśli nie kupią teraz to możliwe, że będą zainteresowani zakupem w przyszłości. Realizując kolejne etapy planu wyznaczaj sobie nagrody za realizację założeń. Działając konsekwentnie rezultaty na pewno przyjdą to jedynie kwestia czasu i samozaparcia. Bądź elastyczny. Jeśli obrana strategia nie działa zmień ją.

Uważaj co do siebie mówisz bo możesz tego słuchać.

Nie mów, że chciałbyś zmienić pracę na lepszą bo od razu pojawią się wątpliwości. Uwierz mi z takim nastawieniem szybko znajdziesz wymówkę i powód do tego, że tej pracy nie znaleźć. Mów do siebie pozytywnie! Uwierz w to, że zmienisz pracę na lepszą! Trzymaj się planu i realizuj kolejne etapy. Działając konsekwentnie i z determinacją nie ma szans na to, że się nie uda.

576111_10151954091120307_815640308_n

 

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

Consultant at Career & CV Experts
Wspieram firmy w obszarze rekrutacji oraz definiowania skutecznych strategii Emloyer Branding. Współpracuję też z managerami oraz specjalistami, którzy są w trakcie zmian zawodowych i pomagam im przejść przez ten proces krok po kroku. Ode mnie zawsze otrzymasz informację zwrotną.
Piotr Jabłoński

Latest posts by Piotr Jabłoński (see all)