Blog

6 najczęstszych sygnałów świadczących o tym, że jesteś „na wylocie”.

Zazwyczaj decyzje o zakończeniu współpracy pracownika z firmą nie są podejmowane pod wpływem chwili. Z wyjątkiem oczywiście sytuacji ekstremalnych. Oznaki zbliżającej się „czapy” można zauważyć wcześniej. Bądź czujny! Nie chcesz przecież obudzić się z ręką w nocniku…

1. Gdy szukają na Ciebie haka. Twój szef o wiele częściej niż zwykle wytyka Ci błędy które popełniasz. Do rangi gigantycznych wpadek urastają potknięcia które normalnie byłyby ignorowane. Rada: odśwież informacje w CV i popytaj znajomych czy mogą gdzieś Ciebie polecić.

2. Redukcja zakresu obowiązków. Wracając do pracy po weekendzie dowiadujesz się, że główną część Twoich obowiązków przejmuje kolega zza biurka obok lub co gorsza podwładny, którego szkoliłeś na swojego następcę. Rada: Rozejrzyj się po rynku i zacznij wysyłać CV na wybrane oferty.

3. Firma zatrudnia Twojego klona. Pewnego dnia w biurze pojawia się nowy kolega który ma za zadanie wspierać działania w Twoim obszarze bo dział niby się rozrasta. Myślisz sobie, że teraz idąc na urlop nie musisz martwić się o to kto zajmie się Twoimi klientami. Nowy ochoczo przejmie przecież Twoje obowiązki bo to dla niego przecież nie lada wyzwanie! Pytanie czy będziesz miał gdzie i po co wracać? Rada: Zaangażuj nowego w firmową aferę lub złóż na niego donos do skarbówki. Jeśli nie podziała, wysyłaj więcej CV.

4. Powrót do przeszłości. Szef przenosi Ciebie na nowe stanowisko które teoretycznie ma być dla Ciebie wyzwaniem. Problem w tym, że obowiązki które dostałeś może bez problemu wykonać średnio rozgarnięty student lub 10 letni Azjata (z całym szacunkiem dla Azjatów). Coś tu nie gra? Rada: Obniż swoje oczekiwania i wysyłaj CV wszędzie gdzie spełniasz wymagania lub idź na L4.

5. Persona non grata. Jesteś poza obiegiem informacji. O tym co się dzieje w firmie lub dziale dowiadujesz się z mediów. Coraz rzadziej jesteś zapraszany na imprezy firmowe. Najważniejsze projekty i spotkania biznesowe odbywają się bez Twojego udziału. Rada: szukaj roboty i to szybko! Jeśli L4 się kończy to idź po kolejne!

6. Dupochron to podstawa!. Kiedy komunikacja z przełożonym opiera się na wymianie wiadomości email.  Coraz rzadziej rozmawiacie bezpośrednio i otwarcie. Uważaj! Wszystko co piszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie! Rada: szukaj roboty bardzo intensywnie bo koniec Twojej przygody w firmie jest bliski!. PS. Ile można chorować?

*Rady tu zamieszczone proszę traktować z przymrużeniem oka 😉

zwolnienie

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

Consultant at Career & CV Experts
Wspieram firmy w obszarze rekrutacji oraz definiowania skutecznych strategii Emloyer Branding. Współpracuję też z managerami oraz specjalistami, którzy są w trakcie zmian zawodowych i pomagam im przejść przez ten proces krok po kroku. Ode mnie zawsze otrzymasz informację zwrotną.
Piotr Jabłoński

Latest posts by Piotr Jabłoński (see all)