Blog

6 najczęstszych sygnałów świadczących o tym, że jesteś „na wylocie”.

Zazwyczaj decyzje o zakończeniu współpracy pracownika z firmą nie są podejmowane pod wpływem chwili. Z wyjątkiem oczywiście sytuacji ekstremalnych. Oznaki zbliżającej się „czapy” można zauważyć wcześniej. Bądź czujny! Nie chcesz przecież obudzić się z ręką w nocniku… 1. Gdy szukają na Ciebie haka. Twój szef o wiele częściej niż zwykle wytyka Ci błędy które popełniasz. Do rangi gigantycznych wpadek urastają potknięcia które normalnie byłyby ignorowane. Rada: odśwież informacje w CV i popytaj znajomych czy mogą gdzieś Ciebie polecić. 2. Redukcja zakresu obowiązków. Wracając do pracy po weekendzie dowiadujesz się, że główną część Twoich obowiązków przejmuje kolega zza biurka obok lub co gorsza podwładny, którego szkoliłeś na swojego następcę. Rada: Rozejrzyj się po rynku i zacznij wysyłać CV na wybrane oferty. 3. Firma zatrudnia Twojego klona. Pewnego dnia w biurze pojawia się nowy kolega który ma za zadanie wspierać działania w Twoim obszarze bo dział niby się rozrasta. Myślisz sobie, że teraz idąc na urlop nie musisz martwić się o to kto zajmie się Twoimi klientami. Nowy ochoczo przejmie przecież Twoje obowiązki bo to dla niego przecież nie lada wyzwanie! Pytanie czy będziesz miał gdzie i po co wracać? Rada: Zaangażuj nowego w firmową aferę lub złóż na niego donos do skarbówki. Jeśli nie podziała, wysyłaj więcej CV. 4. Powrót do przeszłości. Szef przenosi Ciebie na nowe stanowisko które teoretycznie ma być dla Ciebie wyzwaniem. Problem w tym, że obowiązki które dostałeś może bez problemu wykonać średnio rozgarnięty student lub 10 letni Azjata (z całym szacunkiem dla Azjatów). Coś tu nie gra? Rada: Obniż swoje oczekiwania i wysyłaj CV wszędzie gdzie spełniasz wymagania lub idź na L4. 5. Persona non grata. Jesteś poza obiegiem informacji. O tym co się dzieje w firmie lub dziale dowiadujesz się z mediów. Coraz rzadziej jesteś zapraszany na imprezy firmowe. Najważniejsze projekty i spotkania biznesowe odbywają się bez Twojego udziału. Rada: szukaj roboty i to szybko! Jeśli L4 się kończy to idź po kolejne! 6. Dupochron to podstawa!. Kiedy komunikacja z przełożonym opiera się na wymianie wiadomości email.  Coraz rzadziej rozmawiacie bezpośrednio i otwarcie. Uważaj! Wszystko co piszesz może być wykorzystane przeciwko Tobie! Rada: szukaj roboty bardzo intensywnie bo koniec Twojej przygody w firmie jest bliski!. PS. Ile można chorować? *Rady tu zamieszczone proszę traktować z przymrużeniem oka 😉

zwolnienie

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

CEO & Founder & Career Consultant at Career & CV Experts
Były rekruter, zdobywał doświadczenie w firmach doradztwa personalnego i w wewnętrznych działach HR. Przeprowadził ponad 200 procesów rekrutacyjnych na różne szczeble stanowisk dla polskich i międzynarodowych organizacji.

Szum informacyjny, brak wiedzy kandydatów na temat mechanizmów rządzących rynkiem pracy w epoce mediów społecznościowych oraz kłopoty w komunikacji na linii: kandydat - rekruter - pracodawca, zainspirowały go do przejścia na „trzecią stronę mocy” i założenia firmy doradczej Career & CV Experts (http://cvexpert.pl/). Gdzie wraz zespołem Konsultantów od ponad 5 lat, skutecznie wspiera swoich Klientów w podejmowaniu strategicznych decyzji, związanych z rozwojem ich karier oraz efektywnym poruszaniu się po rynku pracy.

Wierzy, że gdyby przynajmniej połowa kandydatów, którzy nie otrzymali obiecanej informacji zwrotnej od rekruterów, zamiast obrażać się na nich, nagłośniłaby sprawę w mediach społecznościowych, to zjawisko szybko przestałoby istnieć.
Piotr Jabłoński