Blog

5 kompetencji których szukają rekruterzy, ale nie mówią o tym otwarcie

Warto zastanowić się nad wymaganiami, które są raczej miękkimi kwalifikacjami, a mogą zdecydować o wyniku rekrutacji. Nikt nigdy ci o tym nie powie wprost. Rekrutujący będą jednak głowić się nad tymi rzeczami i zwracać na nie uwagę, zawsze.

1. Czy dajesz się lubić?

Widywałem wielu wykwalifikowanych kandydatów, którzy po prostu mają problem w nawiązywaniu relacji. Czasami byli zbyt aroganccy, zbyt pewni swoich umiejętności, mieli zbyt wygórowane wymagania albo oceniałem ich jako osoby zimne i niedostępne. Nikt nie chce pracować z nadętymi dupkami, niezależnie od tego, jak dobrzy są w tym, co robią. Powiem więcej, rekruter puści taką osobę dalej. To pracodawca nie będzie zainteresowany dalszą współpracą. Wybierze kogoś, kogo polubi.

2. Czy jesteś zainteresowany pracą?

Zaangażowanie w rozmowę rekrutacyjną pokazuje, jak bardzo zaangażowani będziemy w pracę. Wiem, że czasami łatwiej powiedzieć niż zrobić, szczególnie po 20 nieudanej rozmowie. Ale szacunek dla rozmówcy wymaga tego, żebyśmy byli przygotowani. Wiedzieli, czym zajmuje się firma, kogo szukają. Pokaż swoje zaangażowanie poprzez zadawanie dodatkowych pytań. Nigdy nie mów, że żadnych nie masz. Nigdy! Dużym błędem, często popełnianym przez kandydatów, jest przeświadczenie, że ma się wszystkie karty w ręku. W procesie rekrutacyjnym bierze udział wielu kandydatów, dlatego czasami lepiej jest przedłużyć sam proces niż zatrudnić osobę, która jest niezaangażowana.

3. Czy są jakieś ukryte problemy?

Pokaż swoją postawą, że jesteś nastawiony pozytywnie i zmotywowany do pracy. Że nie jesteś szpiegiem gospodarczym, nie masz depresji, nie masz problemów z prawem czy silnego konfliktu z pracodawcą. Pracodawcy oczekują, że podczas rozmowy zaprezentujesz się z jak najlepszej strony. Każde zawahanie, brak pewności siebie może zostać odczytane na wiele sposobów. Pamiętajmy, że na rozmowie przyglądają się nam dosyć szczegółowo i ewentualne wady albo problemy, które próbujemy ukryć zostaną raczej spotęgowane w oczach zatrudniającego, niż zbagatelizowane. Im bardzo zależy, żeby dobrać jak najlepszą osobę.

4. Czy potrafisz to, co mówisz, że potrafisz?

CV to jedna sprawa. Drugą jest to, co udało ci się osiągnąć wcześniej, a także Twoja znajomość branży. Jeśli takową posiadasz, wszystko powinno pójść zgodnie z planem, ale musisz przygotować się na to, że ktoś sprawdzi to, czy wiesz, o czym mówisz. Trudno ukryć niekompetencje, jeśli nie jesteś kompetentny.

5. Czy zostaniesz?

To najtrudniejsze do oceny. Czasami sytuacje losowe rzucają nas na drugi koniec świata. Bądź zawsze szczery z pracodawcą w kwestii tego, jak długo chcesz pracować dla konkretnej firmy. Lepiej też odejść wcześniej za obopólnym porozumieniem, niż uciec nagle, wypowiadając umowę bez powodu. Jeśli rekrutujący odniesie wrażenie, że uciekniesz po 2 miesiącach pracy, bądź pewien, że cię nie zatrudni.

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

Consultant at Career & CV Experts
Wspieram firmy w obszarze rekrutacji oraz definiowania skutecznych strategii Emloyer Branding. Współpracuję też z managerami oraz specjalistami, którzy są w trakcie zmian zawodowych i pomagam im przejść przez ten proces krok po kroku. Ode mnie zawsze otrzymasz informację zwrotną.
Piotr Jabłoński

Latest posts by Piotr Jabłoński (see all)