Blog

2 do list, kiedy stracisz pracę z dnia na dzień

Niezależnie od tego jak szczegółowo planujesz swoją karierę zawodową, zdarzają się sytuacje, których nie jesteś w stanie przewidzieć. Czasami zmiany strukturalne w firmie zmuszają twojego pracodawcę do tego, że musi dać Ci wypowiedzenie. Czasami pojawiają się nagłe: redukcje etatów, propozycja „nie do odrzucenia” przeprowadzki do centrali firmy albo inne sytuacje losowe, które zaburzają naszą starannie planowaną rzeczywistość. Co robić w takich sytuacjach?

Zachowaj relacje

Nie zachowuj się nieprofesjonalnie. Klienci też rezygnują każdego dnia, a nie znam właściciela firmy, albo dyrektora sprzedaży, który dałby im odczuć, że jest na nich obrażony. Twoja firma popełnia błąd – w porządku, podziękuj wszystkim za dotychczasową współpracę. Pamiętaj, że decyzja, która nie jest Ci na rękę, która co więcej nie zależy od Ciebie, nie powinna przekreślać lat relacji budowanych ze współpracownikami i przełożonymi. Przygotuj miły gest na pożegnanie – przynieś ciasto, dobre wino, zorganizuj pożegnalny wypad na piwo. Zresztą, jeśli pozostawiasz dobre wrażenie to ostatnie przygotują pewnie twoi znajomi.

JC

Zachowaj kontakty

To jest podchwytliwe. Pracując kilka lat w jednym miejscu wyrabiasz całą masę kontaktów. Poznajesz prezesów firm, dyrektorów rożnych działów i inne osoby, z których część jest bardzo ważna, chociaż nie mają formalnie „wysokiego stanowiska”. Masz jednak bazę kontaktów. Jeśli byłeś dobry, jest bardzo proawdopodobne, że klientom nie spodoba się decyja o odsunięciu Cię od ich spraw. Mało osób lubi zmiany. Upewnij się, że zachowujesz wszystkie kontakty. Weź swoją książkę adresową, telefoniczną. Napisz do każdego z klientów maila, że praca z nimi była przyjemnością (o ile była) i podziękuj za współpracę. Obiecaj, że skontaktujesz się z nimi, pracując dla innej firmy.

Referencje

Zachowaj zimną krew

Czasami jest to trudne. Nie zawsze zwolnienia są usprawiedliwione, a top-gear1co dopiero sprawiedliwe. Nie trać głowy i podejmuj wszystkie kroki racjonalnie, zwracając uwagę na to, co jest w danej chwili najbardziej dla Ciebie opłacalne. Czas, w którym zostałeś zmuszony do szukania czegoś nowego może być dla Ciebie chwilą, w której rozkwitasz, albo okresem załamania i poczucia porażki. Staraj się raczej skupić na tym pierwszym.

Zacznij szukać nowej pracy

Dobrze jest wysłać pierwsze CV jeszcze w okresie wypowiedzenia. Im dłuższy okres tym większą masz szansę, że przejdziesz bardzo płynnie z jednego miejsca do drugiego. Możesz umawiać się na rozmowy kwalifikacyjne, jesteś w uprzywilejowanej sytuacji – wszyscy wiedzą, że niebawem nie będziesz już tutaj pracował. Popytaj wśród znajomych w branży. Czasami samo podziękowanie za współpracę wysłane do klienta, pozwala poruszyć sieć kontaktów, o których nie masz pojęcia, że je posiadasz.

Ale uwaga: zanim zaczniesz to robić przygotuj się – sprawdź czy Twoje CV jest przygotowane według nowych trendów (mogło minąć trochę czasu), upewnij się jakie warunki panują na rynku pracy (nie bierz pierwszej lepszej oferty), zastanów się czy na pewno chcesz robić to co robiłeś. I to ostatnie jest najważniejsze. Zwolnienia są relatywnie rzadkim zjawiskiem. Być może fakt, że podziękowano Ci za współpracę jest spowodowany czymś innym – na przykład Twoim podświadomym dążeniem do tego, żeby tak było. Odpowiedz sobie na to szczerze, ale jeśli podświadomie dążyłeś do tego, żeby skończyć współpracę – nie wracaj do tego co robiłeś. Podążaj za pasją.

I pamiętaj okresy przełomowe to nie tylko nerwówka, spowodowana brakiem pewności co będzie jutro. Okresy przełomowe to wspaniała okazja na poprawę swojego życia i na rozwinięcie swojego pełnego potencjału. Czy rozwijałeś go w pełni w poprzedniej firmie? Jeśli już tam nie pracujesz, śmiem podejrzewać, że nie byłeś tam doceniany. Sięgaj po więcej.

jeremy-clarkson-quot_600x0w