Blog

Trafiłem ostatnio na wyniki  badania przeprowadzonego przez portal lookus.pl.  Firma swego czasu uruchomiła bezpłatną usługę „Oceny CV”. Kandydaci wysyłali swoje dokumenty aplikacyjne  wraz z adnotacja jakim stanowiskiem pracy są zainteresowani.  Z oceny skorzystało ponad 250 osób, większość z grupy wiekowej 25-40 lat. Na tej  podstawie portal przygotował listę 12 najczęściej pojawiających się błędów popełnianych przez kandydatów.

Oto wyniki:

 • 80 proc. życiorysów brakowało profilu zawodowego.
 • 75 proc. osób nie wypunktowało kluczowych kompetencji.
 • 60 proc. dokumentów miało niewłaściwie dobrany schemat.
 • Co drugi kandydat miał mało czytelny układ CV. Jeśli co jakiś czas dopisujemy nowe doświadczenia do CV zadbajmy o to aby układ  był przejrzysty.
 • Co trzeci kandydat niewłaściwie nazwał plik z życiorysem.
 • 15 proc. kandydatów nie zamieściło zdjęcia, a w co trzecim dokumencie zdjęcie było nieczytelne. Dobrze dobrane, profesjonalne zdjęcie może zwiększyć Twoje szanse w rekrutacji. Odradzam zamieszczanie zdjęć z imprez lub wakacji.
 • 28 proc. osób wysłało swój życiorys ze śmiesznego lub służbowego adresu mailowego. Z doświadczenia wiem, że nic nie poprawia rekrutującemu humoru w poniedziałkowy poranek tak jak CV otrzymane od „antykleryk666” lub z domeny buziaczek.pl 🙂
 • Co czwarty kandydat popełnił w życiorysie błędy ortograficzne i gramatyczne.
 • 17 proc. osób nie zamieściło w swoim zakresu obowiązków – domyślam się, że jest to związane z mitem o jedno stronnicowym CV. W sumie po co pisać o obowiązkach przecież rekruterzy to jasnowidze 🙂
 • Co 15 kandydat w dokumencie umieszczał przestarzałe lub nieistotne informacje. Kursy  i szkolenia realizowane 20 lat temu raczej nie maja znaczenia dla Twojej kariery zawodowej.
 • Co 20. osoba umieściła nieaktualne dane kontaktowe. Zdarzają się i tacy kandydaci. To oni wysyłają setki CV, a potem żalą się, że nie dostają odpowiedzi…

Reasumując:

Jeśli nie jesteś jednym ze specjalistów niszowej technologii i nie dostajesz kilku ofert pracy tygodniowo  to sprawdź czy tworząc CV nie popełniasz tych błędów.

cv

Piotr Jabłoński

Piotr Jabłoński

CEO & Founder & Career Consultant at Career & CV Experts
Były rekruter, zdobywał doświadczenie w firmach doradztwa personalnego i w wewnętrznych działach HR. Przeprowadził ponad 200 procesów rekrutacyjnych na różne szczeble stanowisk dla polskich i międzynarodowych organizacji.

Szum informacyjny, brak wiedzy kandydatów na temat mechanizmów rządzących rynkiem pracy w epoce mediów społecznościowych oraz kłopoty w komunikacji na linii: kandydat - rekruter - pracodawca, zainspirowały go do przejścia na „trzecią stronę mocy” i założenia firmy doradczej Career & CV Experts (http://cvexpert.pl/). Gdzie wraz zespołem Konsultantów od ponad 5 lat, skutecznie wspiera swoich Klientów w podejmowaniu strategicznych decyzji, związanych z rozwojem ich karier oraz efektywnym poruszaniu się po rynku pracy.

Wierzy, że gdyby przynajmniej połowa kandydatów, którzy nie otrzymali obiecanej informacji zwrotnej od rekruterów, zamiast obrażać się na nich, nagłośniłaby sprawę w mediach społecznościowych, to zjawisko szybko przestałoby istnieć.
Piotr Jabłoński
 • Gość

  Przykre, ale chyba to jest jednak 11 błędów! Więc na przyszłość proszę szanować osoby, które to czytają i pisać rzetelne informacje! Poza tym artykuł przydatny bez wątpienia